Obou aktů se zúčastnili dva ministři současné vlády, několik poslanců, senátorů, armádní špičky i zahraniční zastupitelé. Ještě než na start celé akce přeletěly nad Kolínem bitevní letouny vzdušných sil z Čáslavi, obdrželo devatenáct záložáků a vojáků z povolání čestný odznak štábního kapitána Václava Morávka za výjimečné výsledky při příležitosti jeho sto devatenáctých narozenin z rukou zástupce generálního štábu armády generálmajora Miloslava Lafeka a za asistence kompletního vedení města Kolína i ministra vnitra Víta Rakušana a první místopředsedkyně parlamentu Věry Kovářové.

Místo k pamětní desce na pražském Prašném mostě, kde Václav Morávek padl, putovala letos při příležitosti výročí jeho smrti kytice k jeho rodnému domu na kolínském Zálabí.
Václav Morávek zvaný Pobožný pistolník býval také nadšeným fotografem

Prostřednictvím členů jednotky Čestné stráže Armády České republiky položili všichni hosté věnce a kytice k pamětní desce i pomníku, hrála jim k tomu Ústřední hudba Armády České republiky. Když byly všechny věnce a květiny položeny, došlo na projevy. V Kolíně jejich blok odstartoval Jiří Buřič, bývalý starosta města a člen pořádající společnosti, který opět připomněl dalšího hrdinu z těch dosud méně známých, parašutistu Oldřicha Pechala.

Pietní akce na počest štábního kapitána Václava Morávka v Kolíně a Lošanech.Devatenáct záložáků a vojáků z povolání obdrželo čestný odznak štábního kapitána Václava Morávka za výjimečné výsledky při příležitosti jeho sto devatenáctých narozeninZdroj: Deník/Zdeněk Hejduk

„Před rokem jsem si tu postěžoval na další osud těchto akcí, kvůli nedostatku financí, dnes můžu říci, že je celé platí město Kolín. Děkujeme,“ ukončil svoji řeč. Věra Kovářová se ve svém projevu zaměřila na jiný pohled na vlastenectví: „Pro Morávka, Mašína a Balabána se vlastenectví jednoznačně pojilo s naprostou oddaností demokracii, rovnosti lidí před zákonem a svobodě. V tehdejším Německu bylo jistě mnoho horoucích vlastenců. Nebyli však oddaní demokracii, už vůbec ne rovnosti lidí či svobodě. Absence těchto hodnot mění vlastence v nacionalisty,“ uhodila hřebíček na hlavičku dnešních problémů mimo jiné i na sociálních sítích.

Z odhalení pamětní desky štábnímu kapitánovi Václavu Morávkovi na jeho rodném domě v kolínské Luční ulici.
Podívejte se: Václav Morávek má od neděle v Kolíně dvě pamětní desky

Další bývalý starosta města a současný ministr vnitra Vít Rakušan označil Václava Morávka za největšího kolínského hrdinu a vzpomněl totalitu hnědou i rudou. Promluvili i ministryně obrany Jana Černochová, generálmajor Miloslav Lafek či neteř rotmistra Jana Kubiše Dagmar Raupachová. Blok projevů ukončil současný starosta města Michael Kašpar. Nechybělo tradiční střílení salv či čtení jmen některých aktivních účastníků odboje proti fašismu i komunismu.

Bratři
Mašínové zabojují o Oscara. Do prestižní soutěže pošle Česko film Bratři

V Lošanech byl akt menši, sevřenější a rodinnější, i tady promluvil ministr vnitra a ministryně obrany, navíc pak místopředseda parlamentu Jan Skopeček a zde tradičně život Josefa Mašína ze všech stran přiblížil tentokrát nový starosta Lošan Jan Šrámek. Armádní muzikanti na obou setkáních zahráli slovenskou i českou hymnu, účastníky z řad kolínské veřejnosti do Lošan z Kolína odvezl i přivezl autobus městské dopravy.