ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Kolínsko stále září na semaforu koronavirové mapy červenou barvou, která znamená stoupající nebo nepolevující míru nákazy. Aktuálně je v regionu přes sto nakažených a několikanásobně více lidí je v karanténě.

Do odběrové buňky v kolínské nemocnici míří nejen pacienti z Kolínska, ale i z dalších regionů, například z Nymburska, kde není odběrové místo, nebo dokonce i z Prahy.

V každém všedním dni se nyní testuje dvanáct hodin, od sedmé do devatenácté hodiny, v sobotu pak do patnácti hodin. „Zajištění této provozní doby je maximum, které v současné době dokážeme po personální stránce zvládnout,“ potvrdil Pavel Hoffmann.

Aby kolínská nemocnice lépe zvládla nebývalý nápor pacientů v odběrové buňce, zavedla on-line objednávání. Pokud si pacienti pospíší a objednají se elektronickou cestou hned ráno, mají šanci, že získají termín ještě na týž den. Objednací okénka se však zaplňují stále rychleji.

„Bohužel se stává, že on-line objednaní pacienti nezruší svou rezervaci a na odběr se nedostaví,“ uvedl Hoffmann a připomněl, že k odběrům přicházejí i pacienti bez předchozího objednání.

Výsledky do druhého dne

„Na testech jsme byli v pátek, hned v sobotu jsme ve většině případů znali výsledky,“ řekl o své zkušenosti Luboš Zajíc z Peček, ředitel tamní základní školy, kde absolvovali odběry všichni zaměstnanci kvůli výskytu nákazy u člena pedagogickém sboru.

„Protože šla celá škola, tak jsme před odběrovou buňkou čekali. Byla tam fronta, ale šlo to docela rychle. Strávili jsme tam zhruba hodinu a tři čtvrtě. Snad teď už bude všechno v pořádku a čeká nás běžný školní rok,“ poznamenal Luboš Zajíc s tím, že opakované testy byly negativní. Škola, která kvůli karanténě musela odložit začátek školního roku, už zahájila výuku.

Karanténou prošel i Jakub Nekolný z Českého Brodu, který je místním starostou. Testy přitom absolvoval dvakrát, na začátku a na konci karantény. „Poprvé jsem na testech v Kolíně strávil asi hodinu, protože jsem tam byl ve stejné době jako větší skupina pacientů z Kutnohorska, podruhé už to byla jen asi půlhodina,“ řekl o čekání před odběrovým místem.

Nákaza na radnici

„Na prvních testech jsem byl v sobotu ráno a v neděli večer jsem měl výsledek, na druhých v pondělí a hned v úterý jsem znal výsledek,“ uvedl Nekolný, který už je zpátky v zaměstnání. Nákaza se však záhy potvrdila mezi zaměstnan-ci radnice. „Takže možná budu v karanténě za chvíli znovu,“ poznamenal.