Plochy patří dvěma soukromým vlastníkům, s oběma již radnice komunikovala. Před dvěma lety to neklaplo, nyní se podařila dohoda na koupi alespoň zmíněného pás. „Vysekáme zarostlý porost, instalujeme lavičky, mělo by vzniknout hezké posezení s výhledem na Labe,“ předeslal místostarosta Michael Kašpar.

Jeden z vlastníků už podepsal, čeká se už jen na podpis druhého. Bez druhého podpisu samozřejmě záměr není stoprocentní, nicméně už je velká pravděpodobnost, že by to mělo vyjít. Výsledkem koupě cca jednoho tisíce čtverečních metrů za cenu 600 korun za metr by mělo být rozšíření malé promenády kolem Labem a její zkultivování. Zlepšení této části Kolína bylo i jedním z podnětů od obyvatel města v bedně přání pod vánočním stromem na Karlově náměstí.

Co do promenády kolem kolem řeky to Kolín nemá zrovna jednoduché. Má totiž tu smůlu, že nemůže mít u historického centra takovou promenádu, jakou mají mají v jiných městech. Těsně u Labe totiž vede trať. Co se však zdá být jasně neřešitelné, někdy oklikou východisko má. Kolín to postupně řeší otvíráním teras za domy na náměstí, jež jsou zadními částmi situovány nad řeku. Vzniká tak vlastně unikátní linie teras na skále nad Labem. A z vycházkové části od Radimského mlýna na ni je krásný pohled.

Velkým kamínkem do této terasové mozaiky bylo nedávné otevření mnoho let nepřístupných a nyní nově rekonstruovaných teras za městským společenským domem. K tomu již dvě restaurace mají pěkné visuté terasy nad Labe a nyní se chystá ještě úprava zahrad za městskou knihovnou a vnitrobloku bytového domu v Husově ulici.

Město nyní vypsalo architektonickou soutěž na úpravu těchto prostor. Jedno z oslovených studií architektů vypracuje projekt na úpravy zahrady knihovny včetně propojení nad tratí směrem ke starému mostu, tedy k místu, kde jsou dnes nepříliš vzhledné kontejnery na tříděný odpad. Ty brzy zmizí a nahradí je kontejnery podzemní. „Zahrada dostane pergolu, využití jak jinak než pro čtení, dojde i k terénním úpravám,“ popsal místostarosta Michael Kašpar. Směrem k trati přibude tvrzené sklo podobně jako u nedávno otevřených teras za městským společenským domem. Za pečovatelském domem přibudou lavičky a další mobiliář, je průchozí, takže bude otevřený stále. Zahrada za knihovnou bude podle slov místostarosty přístupná v otevírací době knihovny.