Projekt zvítězil ve středních Čechách a postupuje do republikového kola. "Je to soutěž, která se zabývá webem a v posledních letech i chytrými opatření," podotkl místostarosta Michael Kašpar.

Klíčenka má formát platební karty, pomocí které mohou žáci na 6. základní škole v Kolíně objednávat i platit obědy, otevírat elektronické zámky, funguje i jako čtenářský průkaz do kolínské knihovny. Je ale možné platit v městské hromadné dopravě a použít ji jako platební kartu. "To lze ale jen u partnerů, kteří žákům nabízejí nějakou výhodu," vysvětlil místostarosta Michael Kašpar.

Od září však tato technologie bude fungovat ve všech kolínských základních školách. "Zájem o to je, jsme domluvení s řediteli. Doplňujeme do škol čtečky do jídelen a systémy kompatibilní s klíčenkou," popsal Michael Kašpar.

Pro menší děti se v současné době připravuje také varianta klíčenky, která nebude mít podobu platební karty, nýbrž náramku.

Kolín také získal další ocenění za chytré technologie, nedávno se mu dařilo v soutěži Chytrá radnice. S Chytrou klíčenkou navíc u poroty projekt zabodoval. "V hodnocení jsme jako jediný projekt získali ve všech kritériích plný počet bodů," pochlubil se místostarosta Michael Kašpar.