Závodu ze účastní dobrovolní hasiči z Kolínska a Kutnohorska, aby se rozhodlo, kdo postoupí do dalšího kola soutěže.

Ja to vypadalo první den v Kolíně?

Před atletickým stadionem v Borkách je zaparkován snad celý vozový park všech hasičů. Hoří snad někde?
Nic takového. Dobrovolní hasiči z Kolínska a Kutnohorska se mezi sebou utkali v okresním kole požárního sportu.
Před odstartováním závodů je na místě se připravit se na jednotlivé disciplíny.

Dobrovolní hasiči si tedy prakticky zkouší, co je za několik málo minut potká naostro. „Soutěžící budou běhat celkem ve třech disciplínách,“ říká Kamila Havlínová, starostka dobrovolných hasičů okresu Kolín. „Je to požární útok, štafety 4x100 metrů a jednotlivci budou běhat sto metrů překážek,“ vysvětluje.

Běh jednotlivců je taková překážková dráha, při které se prověřuje zručnost. Hasiči totiž musí ze startu vyběhnout co nejrychleji, přelézt bariéru, přeběhnout se smotanými hadicemi přes kladinu, propojit je a potom se stříkačkou doběhnout do cíle.

Skutečnou třešničkou jsou ale požární útoky. Přípravy doprovází také mazání jednotlivých spojů mýdlem na holení. „Lépe to do sebe zapadá. Dříve se používala Indulona, ta ale rozežírala gumová těsnění,“ vysvětlují mi zásmučtí dobrovolníci.

Samotný zákrok je pak bleskovka: ozve se start, hasiči přiběhnou k rozloženým hadicím, vše rychle propojí a běží. Kdo zůstává v základně, zanořuje hadici do nádrže s vodou – musí se ale ponořit do půli těla, vše v zájmu rychlosti. Běžci pak rychle spojují hadice, aby hasiči vpředu mohli zasáhnout paprskem vody terč. Pokud se to nepodaří, počítá se to jako neúspěšný pokus.

Kdo kam patří, prozrazují různě barevné trikoty. „V sobotu bude běhat jedenáct mužských týmů a čtyři ženské,“ popisuje účast Kamila Havlínová. „To jsou dospělí od patnácti let, takže mohou běhat i dorostenci. A horní hranice? Dokud vám to běhá,“ odpovídá se smíchem na můj dotaz, zda je kategorie nějak omezená.

Neděle je pak dnem dorostenců. „To jsou smíšená družstva dorostu, věková kategorie třináct až osmnáct let. Jednotlivců bude dvacet, družstev z obou okresů sedm,“ říká Kamila Havlínová.

Kamila Havlínová si je jistá, že všichni dobrovolní hasiči zaběhnou skvělé časy. „Odpovídá tomu i pěkný povrch, po letech jsme se dočkali pořádného stadionu, jsme za to městu vděční,“ pochvalovala si starostka hasičů.

Výsledky hasičské soutěže vám přineseme v pondělí.