Chybí necelá hodinka do poledne. Zálabí funguje celkem běžným životem všedního dne. Jen policejní pásky a blikající majáky služebních vozů na několika místech dávají tušit, že se tu nejspíš během nedlouhé doby rozeběhne velká akce. A také ano.

Krátce po jedenácté hodině se vcelku poklidnou ulicí rozezní siréna rychle se přibližujícího policejního auta. Po něm následují další a další, přijíždí jedno hasičské auto za druhým, několik vozů záchranné služby, městská policie, na pomoc spěchá technika a lidé hasičských sborů podniků i dobrovolných hasičů ze širokého okolí.

Několik policistů v černém se rychle pohybuje těsně kolem zdi, vytahuje zbraně a spěchá k budově školy. Zdravotníci chystají nosítka, hasiči nasazují dýchací přístroje. Uvnitř školy je nebezpečný ozbrojený „pachatel", který střelnými zbraněmi útočí na žáky a učitele (jako figuranti pracují studenti policejních škol).

Náhodní kolemjdoucí zvědavě nahlíží přes pásku do uzavřeného prostoru hlídaného policií. „Já bych si tam potřeboval vyzvednout zaparkované auto, bude to možné?" ptá se mladý muž. Chápavě odchází s příslibem, že zhruba za hodinu mu bude umožněn odjezd.

Ticho rozřízly sirény

Mezitím už zní ulicí další sirény. Z budovy je slyšet křik a výstřely. Městský rozhlas mezitím informuje obyvatele, aby se nevyděsili volání o pomoc a zvuků střelby ze Zálabí, že jde o taktické cvičení. Hasiči a policisté už vynáší z budovy první velmi reálně namaskované zraněné nebo vyvádí ty, kteří se jako nadýchali zplodin hoření.

„Útočník donesenou hořlavinou způsobil zahoření a zadýmení prostoru," vysvětluje průběh cvičení Dagmar Zemanová z oddělení prevence HZS Kolín. Na místo se sjelo celkem 10 hasičských jednotek z I. a II. poplachového stupně. Přijel samozřejmě HZS Kolín, jednotka SDH Zibohlavy, Starý Kolín, hasiči z Parama, Ovčár, Zásmuk, Peček, Plaňan, Týnce nad Labem a z Lučebních závodů Draslovka. „Hasiči zamezili šíření požáru, provedli průzkum objektu, předlékařskou péči, evakuaci osob a pomohli při třídění zraněných metodou START," uvedla Dagmar Zemanová. Útočník je mrtev.

Celkem se cvičení zúčastnilo 250 policistů, hasičů, záchranářů a dalších složek IZS. „Cvičně došlo ke 30 zraněním včetně smrtelných, celkem bylo ošetřeno 90 lidí včetně osob v šoku nebo v panice," popsala policejní mluvčí Petra Potočná.

Cvičení připravovali tři měsíce dopředu

Podle jejích slov se cvičení připravovalo zhruba tři měsíce dopředu, tedy ještě útokem ve Žďáru nad Sázavou, který ve výsledku význam akce v Kolíně umocnil. Policisté podle Petry Potočné používali cvičné zbraně a munici.

Namaskovaní figuranti zároveň téhož dne pomohli i při školení složek IZS na zmíněnou metodu START. Ta se uplatňuje při větším počtu zraněných, které je třeba označit pro další zdravotní péči. Označují se barvami, ať už čárou přímo na tělo nebo například páskou na ruku.

Jednotlivé barvy pak označují závažnost jednotlivých zranění ať už co do fungování základních životních funkcí nebo schopnosti chůze a komunikace.