Teploty jen pár stupňů nad nulou a téměř stálý vytrvalý déšť mnoha potenciálním návštěvníkům v aktivní účasti na oslavách zabránil, přesto jich na Karlovo náměstí několik stovek dorazilo.

Program zahájil pěvecký sbor kolínského gymnázia vedený Eliškou Tesařovou, který zazpíval českou i slovenskou hymnu. Poté pokračoval společným vystoupením folkové legendy Nezmaři a Kolínské filharmonie, které se společně prošly všemi hity Nezmarů za doprovodu velebných tónů smyčců.

Folkový bard Jaroslav Hutka měl na exponovaný termín oslav republiky spousty nabídek k vystupování, včetně těch pražských, přesto dal přednost Kolínu.

„V Praze je to hlavně o politikaření,“ shrnul a ve svém recitálu se zdržel svých současných kontroverzních skladeb a jeho legendární písničky jako Havlíčku, Havle nebo Náměšť si s ním zpívali všichni přítomní a v potemnělém náměstí bičovaném dešťovými kapkami se atmosféra slovy Václav Havla jevila náhle jakoby spiklenecká.

Uplynulými sty lety se poté na fasádě domu číslo osm prošel v několika minutách videomapping vytvořený místními grafiky Kluci ve spolek. Hudební tečku pak obstarala kapela Patrola - Šlapeto hrající především staropražské písničky Karla Hašlera, které navzdory dešti v perfektní dobové choreografii doplnili tanečníci z místního Tanečního klubu Kocour Modroočko.

Oslavy poté zakončil ohňostroj, poprvé v Kolíně doprovázený hudbou, v tomto případě skladbou Vltava Bedřicha Smetany.