To ale už dochází doslova šik všemožných kostýmů, které si jenom dovedete představit: sestřičky s doktory, které mají v loveckém opasku místo nábojů injekční stříkačky se zelenou, Pat a Mat, kteří jsou od sebe neoddělitelní, ke slovu se dostávají i lidové kroje.

Brzy se ale ukazuje, o co tady vlastně jde: místní vzkřísili starou tradici masopustního průvodu. Po dlouhých sedmadvaceti letech, kdy tradice byla v podstatě mrtvá. A jsou na to patřičně pyšní…

Jak to je se zastávkami po různých staveních v obcích popsal organizátor Štefan Psota. „Ženy převlečené za cikánečky lidem něco vezmou, a ti se potom musí vykoupit. Kdo se nevykoupí, tak putuje do šatlavy,“ řekl s úsměvem.

Šatlavu táhne obecní traktor. Když je v pohybu, tak v šatlavě sedí muzikanti, kterým občas udělá společnost nějaký neplatič: dostane ale panáka kořalky, aby to vězení lépe snášel.

Pokud ale převlečené ženy „ukradnou“ něco, po čem ten druhý touží, může se vykoupit nějakou pochutinou. Tím ostatně rituál začíná: dav odříká pořekadlo, které je napsané na ceduli, kterou drží organizátor Štefan Psota.

A tak to jde po celé obci: chlebíčky, jidáše, buchty a kořalka. A hlavně kopa legrace. „Je to krásné. Jsme nadšené, jak to vypadá, a kolik se tu sešlo lidí,“ řekly účastnice Radka a Zuzka.

Jestli se maškarní průvod odehraje i příští rok, to je zatím nejasné, záleží na tomto ročníku. Ale podle účasti na premiéře to nevypadá, že by tradice měla znovu umřít…