Letos se tam sešlo odhadem na dva a půl tisíce diváků. „Akce se určitě povedla, myslím, že návštěvníci mohli být spokojení," zhodnotila starostka Zuzana Čiháková.

„Mohlo to být klidně delší," smál se jeden z účastníků David Vopařil. A to se hrálo a vzpomínalo do půl druhé v noci. „Výborně jsem se bavila, opravdu milá, příjemná akce. Chvíle, kdy se člověk odmyslí od svých starostí, prostě si sedne na deku do trávy, dá si něco dobrého k jídlu a pití, pak se opřete o lokty, posloucháte pěknou muziku a nad vámi jenom nebe. Paráda. Relaxace," nechala se slyšet Lucie Šrámková.

Organizátoři tentokrát sestavili program z písniček, které lidé znají z rádií. Jinými slovy takřka hit za hitem. Z řad těch novějších i těch, které se nesly éterem už třeba před dvaceti lety. A věřte, že i ti mladší takřka bez problémů lovili z paměti text.

K úspěchu akce přispěl i fakt, že mezi vystoupeními jednotlivých účinkujících byly většinou minimální přestávky. V okamžiku, kdy třeba Jakuba Smolíka střídala na jevišti Helena Vondráčková, čekal by člověk minimálně desetiminutovou přestavbu, dohodu se zvukařem atd. Ale ono ne. Na Kouřimské skále onu „přestávku" vyplnil moderátor pěti větami a během tří minut už diváci dostávali další várku muziky. A věru, mohli být spokojení, neřkuli nezřídka dali pod pódiem najevo i upřímné nadšení.

„To panovalo i za pódiem a na něm," popsal spoluorganizátor Tomáš Waschinger, který zároveň pochválil perfektní spolupráci s městem.

To bylo samozřejmě znát i na kvalitě zázemí, na první pohled drobnosti, ale hodně dojem z akce ovlivňující – dostatek toalet, možnost hygieny rukou, osvětlení nejen to špičkové na jevišti, ale i v areálu atd. Zkrátka bylo znát, že akci organizovali a umělecky plnili profesionálové, všichni ti, kteří s Petrem Mukem spolupracovali. Nejen umělci, ale i technici, zvukaři atd. Všichni ti, kteří s ním prožili krásné roky a alespoň jednou za rok se chtějí zase sejít.

Letos nezapomněli na rodiny postižené povodněmi. V bazárku v areálu skály jste mohli pořídit drobnosti, jejichž koupí jste na postižené záplavami přispěli. Voda se symbolicky připomněla i během akce. Pršelo ale až na poslední vystupující kapelu.

„Petr si znovu pohlídal počasí, takže zvlněná studená fronta s deštěm přišla až po půlnoci, ve chvíli, kdy se Kouřimská skála 2013 už chýlila ke konci," komentoval dlouholetý spoluproducent Petra Muka Karel Deniš.

„Do té doby se návštěvníky výborně zaplněný přírodní areál (s domorodci nás tam opět bylo v řádu tisíců) s večer kouzelně nasvíceným okolím bavil muzikou na mnoho způsobů, nejčastěji spojenou se vzpomínkou na Petra Muka. Acapellové dívky Gapeels velmi potěšily čtyřhlasy a Zuzka Benešová s Luďkem Fialou zpíváním potichu, „budějický" kamarád Jirka Bidlo přidal kousek pořádného blues a Covertrio nabídlo milé hudební návraty. Medailóny hostů zahájil Petr Kolář ve skvělé formě a příjemně muzikálně posunul Petr Bende, dav rozezpíval Jakub Smolík a Červenou řekou i novým singlem roztancovala Helena Vondráčková," popsal.

Hlavní večerní téma, tedy vystoupení Petr Muk Bandu s hosty, bylo přehlídkou písniček oceánských, shalomských i sólových v nových aranžích a s novými vokalisty. „Luděk Fiala, ale také Honza Dvořák, Bohouš Josef, Petr Kolář a Petr Bende oslavili Petra úspěšně po svém. PM Band se Zbyškem Kordačem na basu a shalomsko-mukovskými vokalistkami Janami Feriovou a Badurovou byl autentický, Petrovo videorozloučení Sluncem dojemné," zhodnotil.

„Sentiment vzpomínání velmi drsně rozprášilo výtržnické seskupení Hentai Corp., promyšleně dospělým kvalitním rockpopem nahradila kapela Všichni Svatí, dívčím drajvem osvěžily K2 a skvostným zpíváním zpět vrátila Bára Basiková, jejíž song P. M. z nového alba byl muzikou, textem i citovou investicí dalším z vrcholů večera. Tradiční závěr obstaral band B.Lues s vychytanými covery a vítanými hosty," dodal Karel Deniš.

Na pódiu, před ním i v zákulisí se znovu potkali muzikanti, textař, režisérka klipů, grafička, zvukaři, fandové Oceánu i Shalomu, prostě lidé, pro které je Petr Muk stále silné téma.
„Často přijeli s celými rodinami, protože Kouřimská skála je víc než jen hudební festival. Je to místo, kde i v této dosti pitomé době můžeme být Spolu," uvedl s poděkováním všem Kouřimákům, paní starostce Zuzaně Čihákové, sponzorům a dalším a hlavně Tomášovi Waschingerovi a Richardovi Dušákovi, bez nichž by to nikdy nemohlo vzniknout. A jeho slova na závěr? „Kouřim 2014? Pojďme do toho!"

Koncertování na Kouřimské skále již tradičně navazuje na dětský den, který v kouzelném přírodním prostředí už několik let s úspěchem a velkou návštěvností organizuje město. Celá rodina tak má možnost strávit tu celý prima den sklonku prázdnin. Tak zase za rok…