13:45. Ještě chvilku počkejte, říkají nám členové volební komise, když se blížíme ke dveřím. Je ještě zavřeno. Není se možné dostat dovnitř. Jsme před volebním okrskem v městském společenském domě před malým sálem, kde se volby tradičně odehrávají. Ještě ani nejsou dvě, ale cestu sem si již našlo několik lidí.

Někteří koukají na volební arch vylepený na skle, jiní hledí do mobilních telefonů. Snaží se snad najít programy politických stran, či hnutí? Hledají inspiraci, komu dát svůj hlas? Jisté je jenom jedno; kampaň politiků je u konce. A voliči nyní začínají rozhodovat.

14:00. První voliči vcházejí dovnitř. Někteří nemají volební archy a žádají členy komise o nové. Někteří naopak šli na jistotu, věděli, komu dát svůj hlas a jak; ani nepotřebovali vysvětlení od komise, jak mohou volit – věděli, jak křížkovat, jak volby do zastupitelstva fungují.

Členové komise se shodují. Komunální volby je nejtěžší spočítat. Lidé mohou křížkovat strany, či jednotlivé kandidáty, případně kombinaci obojího. Není to snadné, vždyť je k tomu v obálkách manuál. Zatímco se bavíme o tom, jak jsou komunálky pro členy volebních komisí náročné, volební místnost je brzy prázdná. První várka voličů odešla. Komise dodávají, že ta hlavní vlna teprve přijde. Pravděpodobně až lidé budou končit v práci.

Další volební okrsek – 3. základní škola. Lidé se hodně střídají. Ukazují občanky, berou si od komisí volební archy, jdou za plentu. Někteří mají zakřížkováno rychle a odevzdávají hlasy do volebních uren. I tam je celkem jasno. „Budeme to počítat nejspíš dlouho,“ smějí se členové komise. Sečíst komunální volby prostě nějaký čas bude trvat.

Naše další zastávka směřuje na okrsek, který sídlí v sále Střední odborné školy podnikatelské v Kolíně. Tam je však zatím klid. „Lidé přišli, další nával teprve bude,“ ozývá se od členů komise. I tady zní stejný názor na náročnost komunálních voleb, co se týká práce komise: není to tak rychlé, jako například u parlamentních voleb.

Volby teprve začínají, komise ale čeká dlouhá práce: až do deseti hodin večer. A nezapomeňme na sobotu, kdy se volební místnosti uzavřou ve 14 hodin. A pak začíná sčítání hlasů…