V roce 2007 přesunula Ameba stále více se rozrůstající přehlídku na letiště k Hradci Králové, vzhledem k organizátorům a dalším lidem podílejícím se na jeho hladkém průběhu, se však dá pořád mluvit o velkém podílu Kolínska na festivalu patřícímu ke špičce tuzemské hudební sezóny.

Spousta známých tváří zde točila pivo, dbala na zásobování všeho druhu, starosta Českého Brodu Jakub Nekolný byl jedním ze členů akreditačního štábu, jeho manželka měla pod palcem prodej triček a dalších upomínkových předmětů, navíc před lety k osvědčené dvojici organizátorů Michalu Thomesovi a Petru Fořtovi přibyl třetí společník, Olda Bajer, který je přímo z Kolína.

Rock for People je dnes mamutí akcí, na kterou jezdí špičkové kapely z celého světa, přesto ale organizátoři dávají šanci na menších scénách i začínajícím nebo regionálním kapelám. Většinou se tak děje na základě výhry v některé z internetových soutěží. Úplně první festivalové akordy prvního regulérního festivalového dne tak vyloudila jihočeská folk – rocková kapela Epy de Mye s kytaristou, zpěvákem, skladatelem a rodilým Kolíňákem Mirkem Vlasákem, známým třeba z působení v kapele dŘevěná včela. Hned po ní se pak kytar chopila kolínsko – nymburská metalové legenda, skupina Roxor.

„Hráli jsme hned u vchodu, takže okolo prošlo hodně lidí, někteří spěchali přímo do areálu, ale jiní se zastavili a poslouchali. Samozřejmě došlo i na naše rekvizity a smrt s kosou zaujala i členy nějaké kapely a chtěli je na nás," shrnul kytarista Michal Žáža.

Uprostřed areálu, v odpočinkové zóně, pak stál svérázný lidský juke box. „Viděl jsem to na festivalu v Holandsku a ještě trochu vylepšil," řekl k tomu Petr Fořt. V malém přívěsu za auto byla nasoukaná kapela a po vhození desetikoruny a vybrání jedné z nabízených skladeb, ji muzikanti po rozsvícení se světla živě zahráli.

U party rozverných kamarádů měla největší úspěch písnička Maluj zase obrázky od Hany Zagorové, ale hudební partička okolo českobrodského kytaristy Romana Ištvánika, kde si zahrál i Ruda Rigo z kapely Emma či před tím Medvěd 009 nebo Martin „Pecan" Pecka z Divokýho Billa, zahrála třeba i Erica Claptona nebo Pink Floyd.

Až na jedno ze dvou hlavních pódií to dotáhl Matěj Káninský z Veltrub, používající nyní jméno Mahieu, se svojí kapelou A Banquet, která si zahrála coby součást setu populární kapely Mandrage. „Petr Fořt Mandrage oslovil, jestli by nepřipravili nějaký výjimečný program, my jsme s nimi jeli coby host jejich turné, takže nás pozvali," vysvětlil Káninský. Společně s Mandrage zahráli skladby od Depeche Mode, Iggyho Popa a kapely Blur a pak sami svůj repertoár, na který fanoušci nadšeně reagovali, ti v první řadě pod pódiem vyzbrojeni dokonce i transparentem.

Se třemi vstupy se také uvedl Kašpárek v rohlíku kolínského Davida Dvořáka, který svým valníkem připomněl zářijový festival pro děti a rodiče Kefír.

Nečekaně a úžasně si vzájemně sedli speciální host festivalu Karel Gott a návštěvníci. Mistr byl z festivalu nadšený a na rozdíl od zahraničních hvězd si jej v doprovodu organizátorů prošel, podepisoval se fanouškům a nechával se s nimi fotit. Ti pak zaplnili obří stan, další, co se do něj nevešli, stáli před ním, deset minut před začátkem koncertu všichni vyvolávali jeho jméno a pak bouřili po každé skladbě.

„Ze začátku jsme to brali jako recesi, dokonce jsme vymysleli heslo, že Karel zítra vypustí plameňáky a každému jsme to říkali, ale pak nás ta atmosféra úplně pohltila a strašně jsme si to užili," smála se druhý den u oběda Olga Neumannová z Kolína. „Některé slavné kapely organizují dění pod pódiem na povel, my jsme to Karlovi dělali samy od sebe a tím jej přiváděli k úžasu, moc nás to bavilo a jeho asi taky," doplnila ji Anežka Mejzrová z kolínské kapely Kronos Combo.

Vrcholů festivalu, na kterém zahrály na dvě stovky interpretů, bylo samozřejmě víc, každý si našel favorita ve svém hudebním žánru, ať to byla třeba americká provokatérka Amanda Palmer, progresivní rock hrající Thirty Second To Mars, cikánský punk rock Gogol Bordello, tvrdý rock Papa Roach nebo hlavní hvězdu festivalu Queens Of The Stone Age či česká kapela Eddie Stoilow s brankářem Petrem Čechem za bicí soupravou.

Tady se vstřícnost a vášeň fanoušků daly očekávat, další příjemné překvapení však nastalo v úvodu programu posledního dne, kdy se Hradecká filharmonie se čtyřmi zpěváky prošla repertoárem The Beatles a fanoušci nadšeně zpívali s nimi nebo dělali mašinku.

„Jsme drahý festival, jezdí k nám špičkové kapely a i fanoušci, kteří dají velkou finanční částku za vstupenku, se tu chtějí především bavit a proto, až na malé výjimky, nedělají žádné excesy," řekl na to nadšený Petr Fořt. Ten se svými kolegy poslední festivalový den programově zasvětili především tuzemským kapelám a publikum se vyměnilo - dorazili tatíci od rodin nebo i s potomky, oblékli metalová trička a odvazovali se u Pražského výběru nebo u potvrzení faktu, že kapela Kabát je naší nejprofesionálnější skupinou se špičkovými světly i zvukem, kterou navíc doprovodil Big Band.

Tradičně závěrečné Moderní děvče a Žízeň si zpívaly a tancovaly na ně tisíce fanoušků, podle prvotních odhadů se jejich celkový letošní počet vyšplhal ke třiceti tisícovkám. To už však zbývalo jen pár hodin do posledního akordu letošního ročníku, za rok pak všechny čeká jubilejní dvacátý.

Zdeněk Hejduk