Tradičně jej organizují Institut Terezínské iniciativy, Nadační fond obětí holocaustu, Muzeum romské kultury a další instituce, v Kolíně se pak na zdárném průběhu akce podílelo ještě Město Kolína a Městská knihovna.

„Jak to, že svět tehdy dopustil, aby v efektivně fungujících ‚továrnách na smrt‘ zahynulo šest miliónů Židů a další miliony lidí byly vražděny ve jménu ideologie jakéhosi pochybného nového řádu. Jak to, že jeden šílenec dokázal rozpoutat celosvětový konflikt?,“ zeptal se Samuel Titěra z Institutu Terezínské iniciativy, který celou akci zahájil slovy Tomáše Krause, ředitele tohoto Institutu.

„Dnes už to víme. Ne, nenastudovali jsme další historickou učebnici, stačí si pustit zprávy. Jakkoli jsme si vědomi toho, že nelze klást rovnítka mezi různé historické události, je nepochybné, že dnes podobné zlo sledujeme v přímém přenosu,“ odpověděl vzápětí a dodal: „A co dělá svět? Zase nic. Anebo téměř nic, co by zastavilo vraždění.“

Přítomné poté přivítal a první jména přečetl místostarosta města Michal Najbrt, další oběti zabitých kvůli jejich původu pak do mikrofonu vyřkla ředitelka Městské knihovny Libuše Vodičková.

Pak už se u řečnického pultu střídali žáci a studenti kolínských škol, první byli z 5. základní školy, i další příchozí.