„O jarních prázdninách je poptávka větší. Je těžké sehnat něco na poslední chvíli, a to jak v Čechách, tak i v zahraničí," upřesnila, že zájem je jak o české hory, tak také o kvalitnější lyžování v cizině.

Letos je však na českých horách málo sněhu, je tedy zájem o zahraniční zájezdy větší než obvykle? „Zájem mi přijde stejný jako v loňském roce," přiznala vedoucí cestovní agentury Kateřina Peukerová.

Kateřina Peukerová také prozradila, že lyžaři rádi navštěvují Krkonoše a Jizerské hory, tedy alespoň, co se týká České republiky. Ti, kteří preferují zahraničí si prý vybírají především Itálii.

Na prodejnost lyžařských zájezdů jsme se ptali také v dalších cestovních agenturách a kancelářích v Kolíně. Lyžařské zájezdy však seženete jen málokde. V cestovní kanceláři Exim tours lyžařské zájezdy do zahraničí sice seženete, ale rozhodně na ně tato kancelář není specializovaná. Podle našich informací jich tato cestovní kancelář moc neprodává. V Kolíně jde o maximálně desítku zájezdů za sezónu.

Obdobná situace panuje u cestovní agentury Travel Plus, kde je také několik zahraničních pobytů s lyžováním nabízí, ale jejich prodej je jen minimální částí celkového prodeje agentury.

Cestovní kancelář Cesta lyžařské pobyty prý nenabízí, stejně tak jako Cestovní agentura Aurea. „Nabízíme jen letní Chorvatsko," upozornila Hana Reehová z této agentury.

A jak jsou na tom samotní lyžaři? Čemu dávají přednost oni?

Například Karolína Nečesová prý jezdí na české hory hlavně na jednodenní lyžování. „Ale ne o víkendu, to jsou fronty a moc lidí," řekla. Jako klad českých hor hodnotí také cenu jídla. „V zahraničí jsem byla jen na Slovensku v Tatranské Lomnici a lyžování tam bylo super, nebylo tam moc lidí," chválí si.

David Rejzek byl poprvé v Alpách a po této zkušenosti by prý jednoznačně opět volil cizinu. S partou letos navštívil rakouská letoviska Kitzbühel a Zell am See – Kaprun. „Ve finále to vyjde i finančně stejně, když se jede na týden," zhodnotil mladý muž.

To Hana Procházková se svou rodinou pro letošní rok zvolila Deštné v Orlických horách. Prý tam její přítelkyně jezdí každoročně a podává dobré reference. „Je to sice dražší, ale je to jednou za rok," řekla Hana Procházková s tím, že v hotelu na ně navíc čeká velký krytý bazén, na který se už moc těší. Vliv na rozhodování zda Čechy nebo cizina v případě Hany měl jistě i fakt, že má malou dcerku.

„My jezdíme raději na dovolené u nás v Čechách, i když finančně to vyjde asi stejně," odpověděla na náš dotaz Adéla Dvořáčková. V zimě prý s rodinou jezdí do Desné u Tanvaldu. „V okolí je spousta sjezdovek. My jsme si oblíbili Černou říčku, pro děti je to tam perfektní," řekla s tím, že příjemné pro ni je i to, že cesta trvá necelé dvě hodiny. „Neumím si představit cestovat několik hodin do ciziny," dodala. Na české hory prý jezdí hlavně kvůli dětem. Parta sedmnácti lidí má prý vždy pronajatou chatu jen pro sebe.

Milan Hutla by se podle svých slov rád vypravil na hory do ciziny, ale většinou mu to čas nedovolí. Ačkoli je lyžař, v posledních letech lyžovat nebyl. Jeho oblíbeným místem zimních radovánek je však prý Rokytnice nad Jizerou, kam jezdil mimo jiné už na lyžařské kurzy.