"Jsme s touto službou spokojení, lidé Z-box hodně využívají," říká starostka Lenka Štěrbová. V obci byl už dříve o samoobslužný box na výdej zásilek zájem. "Takže když přišla od Zásilkovny nabídka, neváhali jsme ji přijmout," popsala starostka, která sama také Z-box používá. "Jen jednou se mi stalo, že mi přišla zpráva, že si mám zásilku vyzvednout jinde, jenže jsem ji přehlédla a stála před naší zásilkovou a čekala, až mi zásilka vypadne. Ale to opravdu nebyla chyba na straně společnosti," směje se polepská starostka.

Přátelé Františka Kmocha se sešli na výroční schůzi.
Přátelé Františka Kmocha se ohlédli za minulým rokem, muzika u toho nechyběla

Podle jejích slov v obci nezaznamenali se Z-boxem problémy. "Jedině snad pro starší lidi fakt, že musí mít staženou aplikaci na otevírání schránky. Ale jinak je samoobslužný box už běžná věc pro naše obyvatele," dodala Štěrbová. Její slova potvrdila dáma bydlící nedaleko boxu. "Mně objednávání z internetu zařizuje dcera, ale docela často tam vídám mladé lidi, jak si do skříněk pro balíčky chodí," řekla.

Z maturitního plesu tříd S4A a S4B Střední průmyslové školy stavební v Kolíně.
Podívejte se: Stavebníci si zorganizovali trošku jiný maturitní ples

Využívání Z-boxů podle mluvčího Zásilkovny Kamila Chalupy záleží na geografické poloze a socioekonomické situaci v oblasti. "Například v obcích s mladším obyvatelstvem a obecně v ekonomicky silnějších oblastech nebo v menších obcích se zázemím velkých měst se Z-boxy provozovat vyplatí. Vždy ale situaci v dané lokalitě a místě posuzujeme individuálně," uvedl s tím, že pro tento rok má Zásilkovna v plánu zaměřovat se na obce nad 1500 obyvatel.

Výdejní místo je pro ně k dispozici 24 hodin denně a sedm dnů v týdnu. Zásilky musí vážit do pěti kilogramů, maximální rozměr schránky je 45 x 36 x 61 centimetrů. Standardní úložní doba zásilek jsou tři dny, možno je prodloužit úschovu o další dva dny.