Uzavřou spolu koalici oba vítězové voleb, nebo se budou na svoji stranu snažit přetáhnout zastupitele z jiných stran, které získaly po jednom mandátu? Jak se bude vládnout s potenciálně silnou opozicí?

Matematika to není těžká: pro nadpoloviční většinu potřebuje koalice osm hlasů z celkových patnácti. Pokud se nedohodnou vítězové, bude pro každou stranu nutné získat minimálně dva zastupitele: buď ze stran ČSSD, KSČM nebo z uskupení Sdružení za moderní a prosperující Kouřim. V takovém případě proti sobě budou stát dvě sdružení, z nichž jsou oba kandidáti na funkci starosty ženy.

Říct, že je informací ale pomálu, plně nevystihuje situaci: obě vítězná uskupení mlčí a o probíhajících koaličních jednáních vůbec nechtějí mluvit. Nepodařilo se zjistit, jestli se nějaká jednání vůbec stihla uskutečnit. Jinak to není ani u ostatních zvolených: teprve se jedná, je příliš brzy.

Současná starostka Zuzana Čiháková z uskupení Kouřim – náš domov, SNK byla stručná. Odmítla cokoliv komentovat hned na začátku telefonického hovoru. Dá se ale předpokládat, že o post starostky čeká obě uskupení zápolení při vyjednáváních. „Počkejte si na výsledky zasedání. Děkuji za zájem a na shledanou,“ řekla a zavěsila telefon.

To bude ještě nějaký čas trvat. „Ustavující zastupitelstvo svolává dosavadní starosta po uplynutí lhůty pro podání návrhů na neplatnost voleb tak, aby se konalo do patnácti dnů. A návrh na přezkoumání voleb se podává do deseti dnů od oficiálního vyhlášení voleb,“ řekl k problematice politolog Vladimír Srb.

Kromě toho, že v Kouřimi vyhrála volby vlastně dvě volební uskupení, je zajímavostí ještě jedna věc. Nejvíce hlasů v rámci Nezávislých pro Kouřim získala Hana Kováčková, která byla na kandidátce až na třináctém místě. Jenže hlasy Kouřimáků ji katapultovaly až na první místo. Zda bude ale stát o post starosty, nám neřekla. „Teď se k tomu nebudu vyjadřovat,“ odpověděla.

Svoji popularitu si vysvětluje tak, že pracuje na poště 37 let, je kouřimská rodačka a lidé ji hodně znají. „Zřejmě proto mě takto zvolili. Jsem ráda, že se naše nové sdružení prosadilo,“ řekla. Zkušenosti z komunální politiky má, podotkla: v komunálních volbách kandidovala letos potřetí, předtím působila jako zastupitelka.

Podle Miroslava Vendla, který byl zvolen do zastupitelstva za KSČM, je příliš brzy na jakékoliv komentáře ohledně koalice, případně toho, zda by měl znovu zájem o funkci místostarosty. „To bychom předbíhali okolnostem, je období, kdy může někdo zpochybnit volby. Je to vše otázkou času a vyjednávání,“ řekl.

Sdružení za moderní a prosperující Kouřim získalo ve volbách jeden mandát: do zastupitelstva se dostal Luboš Čepelák. Ten podle svých slov nechce usilovat o post místostarosty, ani starosty. „Každopádně bych chtěl pro město něco udělat – třeba ve výboru, v komisi,“ odpověděl. Ke komu by se přiklonil při skládání koalice, si ale nechal pro sebe. „Momentálně to je v jednání,“ podotkl.

Blíže se nechtěl vyjádřit ani zastupitel za ČSSD Libor Borový, který je v zastupitelstvu už několikáté volební období. „Svým způsobem mám vybráno, ale teď bych to nerad prezentoval,“ řekl.

Jisté je v tuto chvíli jenom jedno: jasno bude až po ustavujícím zastupitelstvu.