VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O čem psaly Kolínské noviny před 20 lety?

Kolín - Vážení čtenáři, v seriálu Kolínského deníku vybíráme zajímavé články z doby před dvaceti lety, které vycházely v předchůdci Kolínského deníku v Kolínských novinách. Tentokrát vybíráme články z 43. vydání z 23. listopadu 1995.

19.11.2015
SDÍLEJ:

Kolínské noviny, předchůdce Kolínského deníku.Foto: Archiv

VOLAJÍ SOS

Momentálně je ohrožena perspektiva a další existence Kolínské filharmonie, symfonického tělesa s devadesátiletou tradicí. Oslovujeme proto prostřednictvím KN vás všechny hráče smyčcových nástrojů odložte osobní pohodlí a přijďte mezi nás každé pondělí od 18 hod. do MSD Kolín. Vítání jsou všichni, zejména violoncellisté a kontrabasisté. Filharmonie volá SOS!

NÁRODNÍ BARTOLOMĚJ

Nařízením vlády ze dne 16. srpna 1995 byl rozšířen soupis Národních kulturních památek. Na tomto elitním soupisu bylo doposud jen několik desítek pro národ český stěžejních staveb a lokalit, a to hlavně v Praze. Nyní pár dalších desítek přibylo. Tak se stalo, že i okres Kolín má dnes dvě Národní kulturní památky. Jsou to areál chrámu sv. Bartoloměje a městské opevnění v Kouřimi. V blízkém okolí byl udělen zmiňovaný statut ještě chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

VLNOBITÍ U KLÁŠTERA

Ulice Politických vězňů je bezesporu nejfrekventovanějším místem kolínského centra. Táhne tudy osobní i nákladní doprava a není divu, že vozovka je již místy unavená. Projevilo se to hlavně v zatáčce u klášterního kostela, kde je asfalt zvlněný jako valcha. Rekonstrukce tohoto exponovaného místa si vyžádá kompletní uzavření vozovky na čtyři dny. Práce by měly proběhnout ve dnech 20. 23. listopadu.

OMEZENÍ SE NEUJALO

Nová městská vyhláška, která upravuje podmínky ke vjezdu do městské památkové rezervace, bude v platnosti až od ledna, ale poprask je kolem ní již dnes. Po intervenci byla rozšířena doba, vymezená ke vjezdu zas. vozidel na 5-12 a 16-20 hod., což znamená průlom do původní koncepce.

ULICE SE MĚNÍ

Letošní rok je ve znamení rekonstrukcí mnoha kolínských ulic a vozovek. Obnoven byl povrch ulic Václavské, Dobrovského, Na Pršině, Kouřimské a Kar. Světlé. V současnosti se pracuje v ulicích Na Bělidle a Cidlinské na Zálabí, Nové v Sendražicích a Na haldě.

TAKHLE SE TO NEDĚLÁ

Jednadvacetiletý soukromý zemědělec řešil svůj problém sice jednoduchým, leč ne zrovna legálním způsobem. Z objektu zemědělského družstva Radovesnice II totiž odcizil rozmetadlo hnoje. Družstvu tak způsobil škodu čtyřiadvacet tisíc korun a sobě problémy ještě větší.

POZOR NA TOPENÍ!

Během taneční zábavy v restauraci využil zloděj nestřeženého okamžiku, vysadil ze závěsných háků a poté odnesl z restaurace přímotopný panel. Zřejmě se domníval, že tanečníci se zahřívají jiným způsobem a topit v restauraci už není potřeba.

UKRADL HLÍDAČE

Německého ovčáka odcizil ze zahrady majitele domu v Polepech neznámý pachatel. Podařilo se mu to tak, že rozpletl plot u vrat zahrady a vzniklou dírou ho odvedl.

FAKT PRÍMA ZÁBAVA

Kdosi šlapal po monokrytové hmotě právě opravovaného Masarykova mostu. Povrch poškodil tak, že bude muset být pokryt monokrytem znovu.

Autor: Redakce, Jakub Šťástka

19.11.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Injekční stříkačky. Ilustrační fotografie.

KRIMI MIX: Opět sbírali injekční stříkačky

Ilustrační foto.

Kooperativa NBL: Kolín nedal Olomoucku naději

Pěvecký sbor zásmucké školy zazpíval koledy v kostele

Zásmuky /FOTOGALERIE/ - Páteční adventní podvečer všem přítomným zpříjemnil pěvecký sbor Základní školy Zásmuky Pampelišky. Žáci v pátek 15. prosince zazpívali pod vedením pana učitele Květoslava Červeného v zásmuckém kostele nejenom známé koledy. 

V českobrodském kině zazpívala Bára Basiková

Český Brod /FOTOGALERIE/ - V pátek podvečer se v kině Svět v Českém Brodě uskutečnil vánoční koncert Báry Basikové. Koncert trval hodinu a půl a zúčastnilo se ho kolem 200 lidí. Bára Basiková zazpívala písně, které normálně na koncertech zpívá ale také písně, které se podle jejich slov zpívají jen jednou v roce a to na Vánoce.

KRÁTCE: V Sendražicích mají nově opravenou silnici

Kolínsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Ceny rostlých stromků se od loňska příliš nezměnily

Kolínsko – Vánoce se ani v letošním roce neobejdou bez stromečku. I když se najdou tací, kteří dávají přednost stromku umělému, každý rok spousta lidí vyrazí pro stromek živý. Na náměstích, návsích, u nákupních center i v malých uličkách tak i letos rozložili prodejci své stánky se stromky, ke kterým si s krátícím se časem do nejkrásnějších svátků v roce nachází cestu čím dál více zájemců o koupi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT