Ke slavnostní události tradičně patří podepisování insignační listiny, jejíž jedno vyhotovení je vystavené v obřadní síni radnice, druhé pak ve středu podepsal nový laureát. Podepisoval se také imatrikulační certifikát, a to jako za časů dávného královského města Kolína při svíčce. Tu zapálila Renata Krutská z hasičského záchranného sboru, jež nezapomněla podotknout, že platí zákaz rozdělávání ohňů.

Certifikát pak novému laureátu, v pořadí už osmadvacátému, předal gremiální viceprezident Jan Dufek. Třetí fází ceremoniálu je pak předání gravírdesky od hospodářské komory, na které jsou vyryta jména všech dosavadních nositelů ceny Osobnost Kolína. „Deska se vždy na určitou dobu půjčuje laureátovi, dokud se nezvolí další, jehož jméno se na ni vyryje,“ vysvětlil spolkový předseda Aleš Zahajský.

Desku Dušanu Zahrádkovi předal do toho dne úřadující laureát, gynekolog Jiří Dvořák. „Jsem rád, že Dušan Zahrádka je můj kamarád, člověk, kterého si vážím. Vybrali jste dobře,“ řekl Jiří Dvořák. „Předáváme cenu Osobnost Kolína člověku, který se zasluhuje o budoucnost našich mladých,“ dodal.

Zůstal věrný učitelskému povolání

Dušan Zahrádka si ocenění podle svých slov velmi váží. „Ač se to nezdá, čas strašně rychle letí, v Kolíně jsem už 40 let. Na jednom místě - ve škole. Je to ocenění, které ne každý má možnost získat, je to pro mě velká čest. Přikládám to trochu i tomu, že obchodní akademie pod mým pětadvacetiletým vedením stále drží svou úroveň a snažíme se vychovávat žáky tak, aby byli dobrými občany nejen Kolína,“ uvedl Dušan Zahrádka s tím, že cenu vnímá i jako ocenění školy. „Ta je vidět víc než já,“ dodal.

Podle svých slov toho na obchodní akademii zažil mnoho. Byly to chvíle krásné, chvíle horší, ale vždy převažovaly ty lepší. „I proto jsem učitelskému povolání zůstal věrný. Mám výborné kolegy, skvělou ženu, krásné čtyři děti, nemám si v životě na co stěžovat. Všechno to do sebe zapadá a doufám, že nadále zapadat bude,“ shrnul a nezapomněl poděkovat manželce, že to s ním vydržela. Při promítání fotek z rodinného alba pak prozradil něco ze svých zálib, ke kterým patří samozřejmě rodina, ale také lyžování, tenis, muzika, sbírání hub, kolo, jeho škola nebo třeba milované místo - chata ve Zbraslavicích.