„Aktuálně město nechystá výstavbu bytových domů či jiné zástavby. Naším primárním cílem je zlepšit a zkvalitnit život obyvatel v městských bytech, v konkrétních lokalitách aktuálně děláme bezbariérové úpravy a posílení bezpečnosti objektů,“ popsal místostarosta Michal Najbrt.

Podobně je na tom i Český Brod. „Uvažovat o výstavbě bytů pomocí dotací lze, ale nyní nemáme připravený žádný konkrétní projekt,“ uvedl starosta Jakub Nekolný.

Město Pečky v současné době podle slov starostky Aleny Švejnohové podrobně analyzuje potřeby obyvatel. Aktuálně jedná o konkrétní podobě sociálních bytů, u nichž chce o dotaci požádat. „Nyní upřesňujeme podobu, využití a související služby, které chceme nově ve městě poskytovat,“ říká starostka. Pečky mají cca 120 bytů, z toho je velká část malometrážních.

Ve Velkých Chvalovicích je šest bytů pro osoby se sníženou soběstačností. Všechny byty jsou obsazeny a je i dlouhý seznam zájemců. „Je zřejmé, že nám chybí byty pro osoby, které se dostanou dočasně nebo náhle do složité situace. Na takové situace se chceme novou výstavbou především zaměřit,“ uvedla starostka.

V nedalekých Cerhenicích se chystá výstavba sociálního bydlení hned ve dvou lokalitách.