„Smyslem vzniku nového centra je podpora cyklisticky talentované mládeže, pro kterou dosud podobné centrum chybělo. Máme spoustu talentovaných dětí a mladých lidí, kteří si podporu určitě zaslouží," vysvětlil náměstek hejtmana Marek Semerád.

Obdobná centra mají v Kolíně atleti nebo plavci, ale pro cyklistiku doteď nebylo žádné. Ani jinde v regionu. Centrum tak bude sloužit nejen pro kolínské mladé cyklisty, ale pro podporu talentů z celého kraje, zájem už mají například kluby z Mladé Boleslavi nebo Kutné Hory.

Centrum bude zabezpečovat sportovní přípravu mládeže v cyklistických disciplínách MTB a cyklokros ve věkových kategoriích 11 až 22 let a sportovní přípravy dětí ve věku 6 až 10 let prostřednictvím náborových akcí a pravidelných tréninků pod vedením kvalifikovaných trenérů. Celkem by se mělo jednat nejméně o stovku mladých talentovaných lidí.

„Samozřejmě jsme vzniku centra velmi rádi, lze jej i provázat se studiem na naší škole," pochvaluje si ředitel Dušan Zahrádka.

„Zájemcům budeme moci nabídnout i studium na jednom z oborů obchodní akademie, jímž je sportovní marketing," dodává hlavní trenér Cyklistického centra mládeže Kolín Jan Slavíček, který bude působit v kanceláři centra. Vzniknout by tam měl později i třeba sklad materiálu, až tedy centrum nějaký bude mít.

Peníze, které nyní kraj poskytl, poslouží podle slov Jana Slavíčka na cestovné, odměny trenérům, na soustředění apod, zkrátka přímo na konkrétní aktivity mladých talentů. Centrum vzniká za spolupráce s oddílem ZS Apache Team – oddíl cyklistiky Remerx – Merida Team Kolín.

„Kraj mezi dvanáct sportovních center letos rozdělí 13 milionů korun, a protože se předpokládá vznik dalších, má pro ně v rezervě ještě dva miliony korun," uvedl hejtman Miloš Petera.