„Cyklověž už je po zkouškách, funguje, do prvních květnových dnů by měly být hotové i venkovní úpravy,“ upřesnil Michael Kašpar.

Městští radní schválili provozní řád a také poplatek, který, jak místostarosta Kašpar potvrdil a radnice již před začátkem výstavby avizovala, bude pět korun za jedno jízdní kolo na den. „Žádný jiný poplatek tam nebude. Pokud je člověk držitelem In Karty Českých drah, bude mít uložení kola zdarma,“ upřesnil místostarosta.

A nejen kola. Do cyklověže bude možné s bicyklem uschovat i přilbu, reflexní vestu a další cyklistické vybavení, případně tašky, kufry.

Doteď bývala kola připevněná zámečkem u stojanu před nádražím, což je nechránilo ani před zloději či vandaly, natož před počasím. A přilbu na kole člověk také nechat nemohl. A pokud jde o dražší kolo, leckomu se nechtělo ho nechávat u nádraží a jet třeba do práce vlakem. Takže kdekdo jel nakonec raději autem. Možná tedy díky cyklověži ubyde i pár aut na přilehlém parkovišti.

Věž bude samozřejmě fungovat non-stop, vejde se do ní více než stovka kol. Pokud by byla náhodou úplně plná, bude možné to zjistit jednoduše v aplikaci Smart City.

Výstavba cyklověže vyšla zhruba na 13 milionů korun, většinu nákladů pokryla dotace.