Nová brožura představuje šestnáct poutních míst. Z Kolínska zmiňuje románskou baziliku Nanebevzetí Panny Marie v obci Tismice.

Doporučuje ale i místa na sousedním Kutnohorsku, kde se zaměřuje na chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Kutné Hoře – Sedlec a románský kostel sv. Jakuba ve vsi Jakub, která dnes spadá pod Církvici.

V brožuře však nechybí ani nejstarší tuzemské poutní místo Stará Boleslav, poutní kostel v obci Svatý Jan pod Skalou nebo Tetín jako místo neoddělitelně spjaté s životem i úmrtím sv. Ludmily. Publikace hovoří také o ostrově sv. Kiliána v Davli, Sázavském klášteru nebo o Svaté Hoře – i o dalších nevšedních místech.

Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu připomněl, že po celé generace na tato místa míří poutníci zdaleka i z blízkého okolí. „Odměnou jim je energie, kterou oplývají. Zvláště v této uspěchané době, ve které hledáme zákoutí, která nám dodají klid. Jsem rád, že se nám podařilo zmapovat ta nejzajímavější ve středních Čechách. Zároveň chceme ukázat, že není třeba cestovat do Španělska či Francie, když najít ideální útočiště v krásné přírodě můžeme i u nás,“ řekl.

U každého místa v brožuře je uvedena přesná lokace a krátký popis historie. Součástí jsou i nejdůležitější poutní stezky, které některá místa propojují. Nechybí ani informace o otevírací době, tipy na blízké zajímavosti nebo QR kódy, které odkazují na podrobnější informace.

Elektronická i tištěná verze

Elektronická verze brožury je již k dispozici v několika jazykových mutacích na webu centrály, tištěná verze bude k dostání na veletrhu Holiday World ve dnech 17. až 19. března. Dále bude k dostání v informačním centru Středočeské centrály cestovního ruchu v Praze a na vybraných kulturních akcích po celé republice.

Místa, která brožura představuje
Budeč u Zákolan
Ostrov sv. Kiliána v Davli
Románský kostel sv. Jakuba, Jakub - Církvice
Chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, Kutná Hora – Sedlec
Hradiště Levý Hradec
Kostel sv. Matouše, Hrádek u Vlašimi
Loreta Kosmonosy
Sázavský klášter
Maková hora
Barokní areál Skalka
Stará Boleslav
Svatá Hora
Svatý Jan pod Skalou
Románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Tismice
Tetín
Klášter, Votice