VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nikola Kaniová má v krvi hlavně vztah k hudbě

Dobřichov- Nikola Kaniová žije v Dobřichově, ale pochází z Prahy. Již od malička se věnuje hudbě a po přestěhování na malou ves začala milovat také fotbal. Obojí však už měla v genech.

27.10.2014 AKTUALIZOVÁNO 27.10.2014
SDÍLEJ:

Nikola a Petr Kaniovi mají rádi hudbuFoto: Deník/ Lucie Mašínová

„Se svým otcem jsem zpívala už od dětství, protože jsem se strašně ráda předváděla," začala vyprávění Nikola. Se svým otcem prý zpívala třeba u táboráku. Více se začala zpěvu věnovat v jedenácti letech. To začala chodit do sboru. „Tam se mi však nelíbilo, protože jsem se neslyšela. Vždycky, když to zastavili, že někdo zpívá falešně, tak jsem si myslela, že to jsem určitě já," vzpomíná na své pěvecké začátky. „Vadilo mi to, takže jsem přešla na hodiny sólového zpěvu v Praze a pak tady v Pečkách. Pak jsem toho nechala asi v jednadvaceti letech," vypráví.

Otec hraje v kapele

Jak však řekla na začátku, k hudbě se dostala díky svému otci, Petrovi Kaniovi. Ten zpívá v kapele a zároveň hraje na elektrickou kytaru. V současné době hraje v druhé oficiální kapele. „On s tím vlastně začal už někdy na základní škole, kdy založili kapelu se spolužáky a to jim zůstalo," vypráví jeho dcera, která má ráda hudbu stejně jako on.

Dodala, že v původní kapele, kde hrál její otec, se členové prostřídali, ale doposud si Petr Kania občas zahraje ve svém rodném městě v Krnově. Kapelu má však i tady a s ní objíždí Středočeský kraj.

Když jsme s Nikolou hovořili o tom, zda se hudbě věnuje ještě někdo jiný z rodiny, vzpomněla si na babičku. Po ní prý podědil vztah k hudbě jak táta Nikoly, tak jeho sestra. „Pokud vím, tak babička měla vždy smysl pro rytmus, " vzpomíná Nikola. V současné době prý však už nezpívá nebo jen potichu. Vzhledem k prodělané nemoci totiž zpívat nemůže. „Já jsem ji ani pořádně neslyšela zpívat, ale vím, že se říkalo, že zpívala dobře," říká Nikola. Z celé rodiny se pak prý hudbě věnuje také její bratranec, který hraje na kytaru. Vrátila se také k již zmíněné tetě. Ta prý má navíc tendenci měnit hlas, takže je její zpěv zajímavější. „Má hlas podobný Věře Špinarové," upřesňuje Nikola. Ale teta prý zpívá spíše, když se sejde rodina, než by se zpěvu věnovala profesionálněji.

K hudbě má vztah od dětství

Hudba tedy Nikolu Kaniovou provázela od dětství a zejména táta ji v tom podporoval. „Myslím si, že měl i vyšší ambice, než jsem dokázala splnit," přiznává upřímně. Prý si moc přál, aby hrála na piano. Chtěl si s ní jednou zahrát společně. On na kytaru, ona na piano. Koupil ho, z Prahy ho převezl do Dobřichova, ale Nikola si tím prošla a u tohoto nástroje se neudržela. „Myslím, že z toho byl hodně zklamaný," soudí Nikola Kaniová. Prý asi stejně, jako když dostala nabídku na kapelu a odmítla ji. „Necítila jsem se na to a našla jsem si radši sto padesát jiných důvodů, proč do toho nejít. Vím, že z toho byl vždycky zklamaný," přiznává.

Hudbě se prý Nikola nechce věnovat profesionálně hlavně proto, že má strach z nových věcí. Prý by to pro ni možná bylo jiné, kdyby měla vybudovaný domov a rodinu a žila ve stereotypu. Pak by pro ni podle jejích slov bylo fajn občas odejít ze stereotypu a zazpívat si.

„Jelikož mě tohle všechno teprve čeká, tak mám pocit, že bych si musela vybrat, jestli nějaký partnerský život a budování rodiny, nebo kapela," prozrazuje své pocity mladá žena. Nabídky, které měla, prý byly časově náročné, takže zvolila to, co je pro ni pohodlnější.

Uspořádala koncert pro přátele

Přesto na zpěv nezanevřela. „Měla jsem takový menší koncert po přátele, do kterého mě přemluvila kamarádka. Já ráda říkám, že to byl můj první a poslední koncert, který byl postavený opravdu na mém zpívání, " říká s úsměvem na rtech. Tehdy ji doprovázela kapela Patex, ve které hraje a zpívá právě její otec. Kapela se prý ochotně naučila všechny skladby, které si Nikola vybrala. Pro ně to bylo zajímavé zpestření, jelikož neopakovali staré písničky, ale učili se nové věci. „Ale to jsem si odzpívala a tím to skončilo," vzpomíná na své vystoupení. Jinak Nikola Kaniová zpívá například u rozsvěcení vánočního stromečku v Dobřichově, kde ji doprovází její otec.

Občas si ještě zazpívá s Patexem, ale to jen v případě, že jde o koncert pro známé třeba v rámci nějaké oslavy.

Na otázku, jak to vidí se svoji „kariérou" dál, Nikola Kaniová odpověděla, že nijak. „Protože jako kuřačka to mám s hlasivkami hodně nevyzpytatelné," přiznává svůj nešvar. Prý strašně snadno přijde o hlasivky. Stačí jeden večer strávený v zakouřeném prostředí nebo nachlazení a nemůže zpívat.

Problém s hlasivkami ji omezuje

„Problém jsem měla i před zmiňovaným koncertem," říká. Navíc dodala, že celá rodina je náchylná na hlasivky. Navíc, když chce zazpívat něco, na co za normálních okolností má a nezazpívá to, hrozně ztratí sebevědomí. „Příklad toho byl na tom koncertě, kdy jsem byla nachlazená a třetinu repertoáru jsem chtěla vymazat. V tu chvíli bych to neodzpívala, také kvůli tomu jsme asi o tři písničky opravdu přišli. Takže z toho mám největší obavy, že by na mě pak byl někdo závislý a já musela říct, že to nezvládnu nebo bych to ze sebe vytlačila a tohle i hluchý uslyší," myslí si Nikola.

O sólové dráze prý také nepřemýšlela a to hlavně proto, že je trémista. Kamarádka ji jednou z legrace řekla, že ji přihlásila do soutěže. „Udělalo se mi zle jen z té představy, už bych to nechtěla zažít," vypráví a dnes už se při té vzpomínce směje. Prý dělala jen talentové zkoušky na konzervatoř a je ráda, že to přežila. „Už bych to nechtěla opakovat," říká.

Kromě zpěvu má ráda fotbal

Kromě zpěvu má Nikola ráda také fotbal. Tomu se začala věnovat až v Dobřichově. Tedy jako divák a částečně trenér. „Nikdy jsem nebyla na sport, ale když jsem se přistěhovala, tak jsem zjistila, že na vesnici jsou omezené možnosti, čím se zabavit," vypráví a dodává, že fotbal byl příjemným způsobem, jak zapadnout mezi místní. „Tady to fotbalem žije, tak jsem pochopila, že se ho budu muset naučit chápat a vidět do něj, abych si s těmi lidmi měla co říct, " myslí si.

Fotbalu přišla na chuť na venkově

K fotbalu se tedy dostala až jako dospívající po přestěhování na venkov. Přitom ho měla v krvi stejně jako hudbu. Fotbalu se věnoval dědeček z tátovy strany. „Hrával asi v šedesátých letech. Tenkrát to byla asi nějaká první A třída," říká Nikola Kaniová. Prý hrával zálohu, ale víc toho Nikola neví.

O fotbale se prý děda baví spíše s jejím přítelem, kterého například učil jak faulovat. „Říkal, že fauly do fotbalu patří, ale neměl by to vidět rozhodčí," říká Nikola a tím vlastně přiznává, že i ona si z dědových názorů něco o fotbale odnesla.

Dříve se prý s dědou o fotbale nebavila vůbec. Podle jejích slov věděl, že k tomu nemají vztah. „V dětství jsem poznala jen to, že jako Moravák fandí Baníku a to mu zůstalo dosud. Jinak s námi v dětství o fotbale nikdy nemluvil," vypráví Nikola Kaniová.

Když prý byl jejich děda naposledy na návštěvě, zůstali spolu sledovat přenos fotbalu. „To by mě určitě dříve nenapadlo," říká přesvědčivě Nikola. Dříve prý děda fotbal sledoval sám a ona se sestrou se musely nějak zabavit.

„Teď se spolu podíváme, ale přesto víc ocení, že já i sestra máme partnery, kteří vidí do fotbalu. S nimi spíš hovoří na tohle téma než s námi, holkami, " dodává.

Věnuje se fotbalu s malými dětmi

Nikola se však začala věnovat fotbalu s dětmi. Občas je trénuje a má na starosti hlavně organizační věci, které se malých fotbalistů týkají.

A jak, že se k fotbalu dostala? Prý díky tomu, že má šestiletého bratra a vyděsilo ji, když po příjezdu z hor nehovořil o lyžování, ale o počítačových hrách. „Ztratila jsem najednou smysl v tom, abychom žili na venkově, kde jsou možnosti toho sportu," říká. Prý tedy požádala výbor, aby mohla založit fotbalovou přípravku. V Dobřichově však není tolik dětí, aby se mohli rozdělit do věkových kategorií. Zavedli tedy přípravku spíše za účelem toho, aby se děti proběhly po hřišti a našly si vztah ke sportu a zjistily, jaké mají možnosti.

Děda se byl na tréninku podívat

Na trénink se na malého Sebastiana Kaniu a jeho sestru a trenérku v jedné osobě přišel podívat také děda. Sledoval to, ale svůj názor prý neřekl. „Je možné, že se mu to nelíbilo, nevedeme tréninky nijak profesionálně, ale spíše hravě," říká. Prý teprve nedávno se jí podařilo přesvědčit děti, aby chodily sledovat hru svých trenérů. Fotbalu se tedy věnuje také část rodiny.

Co tedy otec? Mají společnou hudbu… „Dědeček měl v tátovi asi velké ambice. K fotbalu ho vedl, jenže oni jsou oba hodně malí a zatímco děda toho využil jako záložník, tak táta, když ho postavili na hřiště, se před balonem vždy ještě krčil. Takže to vzdali a pochopili, že fotbal táta hrát nebude," vypráví Nikola Kaniová a dodává: „Bohužel. Bylo by to příjemné, kdyby předal zkušenosti synovi." Koukat na své děti se však Petr Kania chodí. „Spíše si však jde popovídat s ostatními rodiči. Je to asi i tím, že ví, že tam má dceru a nemusí to nikterak hlídat," myslí si Nikola. Prý se chodí hlavně odreagovat. „Táta prostě není sportovec, je na tu hudbu," uzavírá Nikola Kaniová.

Po Út St Čt Pá So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
< 2014 >
Deník v PDF

Autor: Lucie Mašínová

27.10.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení