Ten umí vysávat nedopalky a drobné nečistoty a používat by se měl mimo jiné i na Karlově náměstí. Mezi zastupiteli města vznikly obavy, zda tento stroj nebude vysávat i písek z dlažby tak, že by se po čase začala kývat.

„Jedná se o stroj, který už využívají třeba Pražské služby nebo naše pobočky v Třebíči a Berouně. Uklízí se s ním také například v Ostravě či Brně," předeslala jednatelka AVE Kolín Věra Suchomelová. Podle jejích slov se jedná o jakýsi vysavač s omezeným výkonem sacího tlaku, aby nedocházelo k vysávání spár dlažby.

„Je to ručně potahový stroj, v jedné ruce držíte vysavač, druhou ovládáte pákou pojezdu stroje. Sama jsem si glutton na náměstí vyzkoušela a byla jsem mile překvapená, jak stroj skutečně vysaje nedopalky a drobné nečistoty. Ale žádné kostky ani písek nevysál," popsala Věra Suchomelová s tím, že účastníky testování tohoto stroje v Kolíně byli i zástupci odboru regionálního rozvoje.

„Myslím, že jsme se shodli, že pořízení tohoto stroje přispěje k lepšímu úklidu v centru města, a určitě jej chceme pořídit," dodala jednatelka.

Uklízet v centru města by se jím mělo začít nejdéle během června. Stoj stojí kolem 450 tisíc korun a jeho baterie by měla vydržet osm hodin provozu. Poté se musí nabít. Existují dieselové varianty, nebo stroje na elektrický pohon. „My jsme zvolili elektrický kvůli hlučnosti," vysvětlila Věra Suchomelová.

Stoj by dokázal vysát i PET láhev, ale primárně je samozřejmě určený na drobné nečistoty, které se dříve uklízely ručně. Na stroj se nasadí klasická popelnice, do které se nečistoty vysávají.