Hejtman David Rath i jeho náměstek pro oblast zdravotnictví Zdeněk Seidl (oba ČSSD) si ovšem jiný postup ani nedovedou představit. Jednak již vše spředstaviteli města předjednali, jednak jsou oba přesvědčeni, že převod na kraj je jediným řešením, jež nemocnici může zachránit před zavřením. A to jak zekonomických, tak i zpersonálních důvodů.

Dostane-li se kutnohorská nemocnice pod křídla kraje, nebude změna vlastníka jedinou novinkou. Provozovatelkou firmu, jíž Kutnohorští nemocnici pronajali, vystřídá nemocnice vKolíně, pod niž má být malý špitál vKutné hoře prozatím začleněn. Kolínští mají podle představ kraje představitelů kraje vypomoci se vším – a to včetně zajištění dostatku kvalifikovaných pracovníků.

ZRathových slov nicméně vyplynulo, že rozsah fungování nemocnice se tak jako tak bude omezovat. Za stěžejní považuje hejtman zajištění ambulantní péče a chodu základních nemocničních oddělení; některá lůžková oddělení ovšem zřejmě zachována nezůstanou. Jedním znich se podle všeho stane nepříliš vytížená gynekologie.

Součástí kolínské nemocnice by ale nemocnice vKutné Hoře neměla zůstat na věky. Časem by zřejmě opět získala samostatnost a stala by se šestou nemocnicí provozovanou krajem.

Politici se nyní hádají, kdo za co může

Političtí oponenti sociálně demokratického vedení kraje varují, že převzetí kutnohorské nemocnice může mít neblahý dopad. „Je to velkým rizikem pro krajský rozpočet, může to rozkolísat i hospodaření kolínské nemocnice,“ varoval před hlasováním zastupitelů Ivo Rubík (ODS). „Já se spřevzetím neztotožňuji, vy máte opačné stanovisko – tohoto hazardu se dopustit chcete,“ obrátil se na Ratha.

Ten ale reagoval podle hesla, že nejlepší obrana je útok. „Do nynějších problémů se kutnohorská nemocnice nedostala zčista jasna,“ odpověděl. „Jsou za to spoluzodpovědní vaši spolustraníci zODS, kteří dlouhodobě stojí včele kutnohorské radnice,“ prohlásil sdodatkem, že občanští demokraté by měli být nynějšímu vedení kraje, které jim „trhá trn zpaty“ naopak vděční.

„Bude nás to stát peníze, čas i nervy, ale my to rádi podstoupíme, protože to je služba občanům,“ nezapomněl hejtman na jednání zastupitelů pochválit kroky své administrativy. „Pomozte nám nemocnici zachránit – nebo nám aspoň nepřekážejte,“ vyzval veřejně své oponenty.