„Do současné doby bylo takto ošetřeno 36 pacientů,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Chudomel. Výsledky se zatím jeví příznivě.

Druhé prvenství, tentokrát v rámci kraje, má kolínská nemocnice v zahájení odběrů krevní plazmy s protilátkami od lidí, kteří covid-19 prodělali. Solidarita funguje, dobrovolní dárci se hlásí, ale ne každý splňuje přísná kritéria k tomu, aby se jeho plazma mohla odebrat a použít k léčbě. Zatím se podařilo uskutečnit osm odběrů.

„Každý týden se u nás informuje zhruba deset dárců, kteří mají zájem rekonvalescentní plazmu darovat. Smutným faktem ale je, že často bohužel nevyhovují stanoveným kritériím. Někteří nejsou vhodnými dárci covid plazmy, někteří dokonce nejsou ani vhodnými dárci krve. Pravidelné odběry plazmy v nemocnici sice neprovádíme, ale pověřená sestra transfúzního oddělení je plně informovaná a vyškolená k tomu, aby s dárci prošla veškeré náležitosti krok za krokem,“ vysvětlil ředitel Chudomel.

První odebraným dárcem covid plazmy se v kolínské nemocnici stal krajský zastupitel Tomáš Havlíček z Kutné Hory. „Přijde mi naprosto samozřejmé, že bychom k sobě v této těžké době měli být solidární. Protože my, kteří jsme si tímto zákeřným onemocněním prošli, máme teď šanci třeba zabránit tomu, aby postihla někoho, koho by mohla závažně ohrozit na zdraví a na životě. Chtěl bych proto všechny vhodné dárce vyzvat, aby tuto možnost minimálně zvážili,“ apeluje na občany.

Odebraná plazma putuje z kolínské nemocnice do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde se skladuje. Během prvních dvou týdnů letošního roku už tam bylo přivezeno 35 jednotek hyperimunní plazmy.

„Každý zájemce o darování hyperimunní rekonvalescentní krevní plazmy se může obrátit na transfúzní oddělení Oblastní nemocnice Kolín na telefonním čísle 321 756 386. Rezervace termínů se vyřizují každý týden od pondělí do pátku v čase od 6 do 14 hodin,“ radí zájemcům radní Středočeského kraje pro zdravotnictví Pavel Pavlík.

Na praxi zahájenou v kolínské nemocnici navázala v rámci Středočeského kraje i Oblastní nemocnice Kladno, kam se nyní dárci již také mohou k odběru dostavit.