Krizový štáb Oblastní nemocnice Kolín v pátek na svém už druhém mimořádném zasedání v tomto týdnu rozhodl o preventivním opatření spočívajícím v okamžitém zákazu návštěv v nemocnici Kolín. V kutnohorské nemocnici, jež je součástí kolínské, je zákaz návštěv už od 5. července, tedy krátce poté, co se nové ohnisko koronaviru objevilo v obci Církvice nedaleko Kutné Hory.

Do kolínské nemocnice nyní mohou návštěvy jen opravdu výjimečně, týká se to například rodin, které přicházejí za lidmi v terminálním stadiu onemocnění. „Návštěvu musí předem schválit ošetřující lékař,“ připomíná mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová.

Samozřejmě je naprosto bezpodmínečné použití roušek, dezinfekce, při vstupu do nemocnice se bude případným návštěvám měřit teplota.

Počet nakažených v regionu Kutné Hory a okolních obcí podle informací z pátečního dopoledne opět stoupl. Okamžitý zákaz návštěv proto platí od pátku do odvolání také v kolínských domovech pro seniory. „Od 12 hodin zavádíme zákaz návštěv z preventivních důvodů,“ uvedl starosta Michael Kašpar po dohodě s ředitelkou domova seniorů Ivanou Novákovou a pracovníky krajské hygienické stanice.

„Podle informací, které mám, zatím počet nakažených roste na Kutnohorsku, onemocnění se šíří směrem do vesnic za obcí Církvice, tedy od Kolína dál, přesto raději preventivní opatření zavádíme. Pokud by se situace začala zhoršovat, ihned svoláme krizový štáb a podnikneme další kroky,“ dodal starosta.

Členové krizového štábu samozřejmě situaci neustále sledují, zatím neshledali důvod k zavedení povinného nošení roušek například do prostředků hromadné dopravy či uzavřených prostor typu úřadů a obchodů.

Další jednání se uskuteční v pondělí, pokud by se situace změnila, sejde se krizový štáb ještě během víkendu.