Němčice se do projektu Life Will zapojily na základě studie Živá krajina, což byla podle starosty obce Lukáše Jelínka základní podmínka. „Vděčíme za ni Danu Pánkovi z Veltrub, který ji pro nás celou vytvořil. Začalo to tak, že se o tyto věci zajímal, shodou okolností je kamarádem našeho místostarosty Jana Sýkory. Přihlásil se do projektu Živá krajina, kde ho vyškolili k mapování terénu. A tak jsme se domluvili na spolupráci,“ shrnul starosta s tím, že, Pánkovy studie se pak ujal Člověk v tísni.

Problém? Vybetonovaný potok

Zásadním problémem obce je hluboký a navíc vybetonovaný potok, jež z Němčic odvádí veškerou vodu pryč. Jedná se o součást historické meliorace, tedy plošného odvodnění z minulého století.

„Potok musíme celý předělat tak, aby všechnu vodu ihned neodváděl pryč, ale dostávala se od nás postupně. Tomu by měly pomoci i nově vybudované mokřady a tůně. Zároveň se však nesmí stávat, že se nám na okolních polích vytvoří obří louže,“ popsal Jelínek.

Dalším krokem v projektu jsou aleje. V listopadu se padesát obyvatel Němčic sešlo na poli za obcí, aby si v rámci brigády vysadili dvě, které dohromady čítají 57 stromů. Kratší dubová a delší ovocná alej mají do budoucna chránit obec před nepříznivými povětrnostními vlivy a dopady klimatické změny a poskytnout místním příjemné procházkové trasy.

Přibude další alej

Tím se ale v Němčicích nekončí. Na jaře se bude alej dosazovat keři a následovat bude sázení další aleje „u Kříže“. V budoucnu se tu bude rovněž meandrovat místní potok a chystají se i další krajinné úpravy. Ty mají místní rovinaté krajině zajistit vyšší odolnost proti klimatické změně a dál ji zkrášlovat.