Němčice se do projektu Life Will zapojily na základě studie Živá krajina, což byla podle starosty obce Lukáše Jelínka základní podmínka. „Vděčíme za ni Danu Pánkovi z Veltrub, který ji pro nás celou vytvořil. Začalo to tak, že se o tyto věci zajímal, shodou okolností je kamarádem našeho místostarosty Jana Sýkory. Přihlásil se do projektu Živá krajina, kde ho vyškolili k mapování terénu. A tak jsme se domluvili na spolupráci,“ shrnul starosta s tím, že, Pánkovy studie se pak ujal Člověk v tísni.

Problém? Vybetonovaný potok

Zásadním problémem obce je hluboký a navíc vybetonovaný potok, jež z Němčic odvádí veškerou vodu pryč. Jedná se o součást historické meliorace, tedy plošného odvodnění z minulého století.

„Potok musíme celý předělat tak, aby všechnu vodu ihned neodváděl pryč, ale dostávala se od nás postupně. Tomu by měly pomoci i nově vybudované mokřady a tůně. Zároveň se však nesmí stávat, že se nám na okolních polích vytvoří obří louže,“ popsal Jelínek.

Pravá polovina kolínské radnice má již fasádu opravenou, tu levou čeká rekonstrukce příští rok.
Co na ni říkáte? Část kolínské radnice se pyšní novou fasádou

Dalším krokem v projektu jsou aleje. V listopadu se padesát obyvatel Němčic sešlo na poli za obcí, aby si v rámci brigády vysadili dvě, které dohromady čítají 57 stromů. Kratší dubová a delší ovocná alej mají do budoucna chránit obec před nepříznivými povětrnostními vlivy a dopady klimatické změny a poskytnout místním příjemné procházkové trasy.

Přibude další alej

Tím se ale v Němčicích nekončí. Na jaře se bude alej dosazovat keři a následovat bude sázení další aleje „u Kříže“. V budoucnu se tu bude rovněž meandrovat místní potok a chystají se i další krajinné úpravy. Ty mají místní rovinaté krajině zajistit vyšší odolnost proti klimatické změně a dál ji zkrášlovat.