Jak s těmito výsledky strany naloží? Berou to tak, že pro voliče byla důležitější jiná témata? Udělali by jejich lídři něco jinak, když jsou nyní výsledky sečtené a další šance bude až za čtyři roky v dalších volbách?

Některé strany se proto připravují na personální změny. Takovou cestou jde například kolínská ČSSD. Václav Drška, který vedl stranu do komunálních voleb v Kolíně, dává svoji funkci předsedy místní organizace k dispozici. „Těžko promýšlet strategii za čtyři roky, nikdo neřekne, jaká bude situace. Budeme to vyhodnocovat, čeká nás výbor, do konce měsíce svoláme členskou schůzi,“ řekl.

V kolínské politice se chystá po neúspěchu ODS skončit Milan Rak, který kandidátku vedl. „Proč tak málo voličů dalo ODS hlas, si zaslouží hlubší analýzu. Program, který jsme sestavili, se dotýkal všech oblastí života Kolíňáků a toho, co je trápí. Proč jsme s ním neuspěli, je jiná otázka,“ řekl. Podle něj může důvod ležet v minulosti. „Hlavním, pokud ne jediným důvodem, je přetrvávající pachuť, kterou má ODS v Kolíně od jejího posledního angažmá na radnici. Vylepšit tento obraz mezi voliči, občany Kolína dá asi větší práci, než jsme si mysleli,“ řekl. Z volebního výsledku tedy pro sebe vyvodil závěr: v komunální politice již působit nebude.

Kolínští Piráti očekávali lepší výsledky, ale zklamání nepociťují. Podle lídra kandidátky Vojtěcha Ertla bylo cílem tři až pět procent – a získali 2,5 procenta. „Je to více hlasů, než jsme měli před osmi lety,“ řekl. Pro personální změny nevidí důvod, Piráti se v politice chtějí realizovat dále. „Chceme maximálně využít nabídku Změny a jít do komisí, které budou otevřené i stranám, které se do zastupitelstva nedostaly,“ řekl. A co bude za čtyři roky? „Chceme pokračovat dále. Třeba bude situace jiná, lepší, doufám, že to bude mít setrvalý růst,“ dodal Vojtěch Ertl.

Kolínská TOP 09 podle lídra Petra Březiny zatím o personálních změnách neuvažuje. „Je to otázka dalšího zaměření a práce do budoucnosti. Je potřeba získat širší členskou základnu jak ve městě, tak na okrese,“ řekl k výsledku voleb.

Helena Ociepková, lídryně kandidátky Zvíře není věc, má z volebního výsledku uskupení radost. „Rozhodně jsem spokojena s 377 hlasy. Jsou to lidé, kteří pevně stojí za svým zvířátkem nebo přírodou. To pro mě znamená velice mnoho – jsem potěšena, že vím, že v Kolíně takoví lidé existují,“ uvedla.

V Kolíně volby drtivě vyhrála Změna pro Kolín, oproti minulým volbám získala jeden mandát navíc, celkem jich v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu drží 21. Vít Rakušan po vyhlášení výsledků oznámil, že do koalice pro něj jsou nepřijatelné strany ANO 2011 a KSČM.

V zastupitelstvu tak zbývá Tomáš Růžička za Volbu pro Kolín a Jan Balík za Kolíňáky. Stane se jeden z nich kolínským místostarostou? Podle starosty Víta Rakušana je vše teprve v jednání. „Co je jisté, nechceme jednobarevnou radu. Do konce týdne by mělo být jasno i v obsazení všech tří postů na radnici, nerad bych něco vzkazoval přes média – je to otázkou diskuzí jak ve Změně pro Kolín, tak s našimi partnery,“ dodal.