Původně se setkání rodáků konalo za účelem zmapování historie Nesměně. „Byla jsem nově ustanovenou kronikářkou obce. A kronika se nepsala sedmdesát let, tak jsem považovala za nutné, navázat na vzpomínky. Požádala jsem rodačku paní Boumovou, aby se okusila dát dohromady rodáky,“ uvedla Jaroslava Holá, kronikářka obce. „Byla to náhoda, pan Urban se tu zastavil asi před měsícem. Bylo to překvapení pro všechny a díky němu jsme navázali na další setkání. Informace, které nám poskytl, byli pro kroniku skutečně důležité…,“ dodala.

I přes vyšší věk se Otakar Urban těší velmi dobré kondici i paměti, události už od druhé světové války popisoval tak detailně, až se přítomným tajil dech. Kronikářce tak mohl poskytnout důležité informace o tom, kde jaké budovy stávaly, k čemu sloužily a i k tomu, kdo v nich v minulosti žil.

V rámci setkání obdržel Otakar Urban také knihu o historii Zásmuk od autorky Libuše Hoznauerové, kterou mu osobně předala starostka obce Zásmuky Marta Vaňková. Kniha vyšla v roce 2009 a mapuje období od prvních historických záznamů až do roku 1947.

Znovuzrození kroniky je navíc pro Nesměň důležitá. „Obec se znova obnovuje, vstává z popele, přistěhovávají se noví lidé, a ty zajímá historie, chtějí vědět něco o místě, kde žijí. Nejde tudíž jen o to, že to sepíšu na papír, ale budu to přenášet dál. Snažíme se odhalit historii, lidi se to vlastní svépomocí snaží navrátit zpět. A to mě motivuje, chci obnovit Nesměň jako vesnici se svým charakterem a kouzlem,“ vylíčila na závěr Jaroslava Holá.