Vítězné týmy získaly šeky na 50 tisíc korun, aby své nápady mohly zrealizovat. Finanční podporu poskytly společnosti TPCA, Yusen Logistics, Gefco a město Kolín. Mediálním partnerem projektu je Deník.

Veřejná prezentace projektů všech čtyř zapojených středních škol se uskutečnila ve čtvrtek 8. února v podnikatelském inkubátoru CEROP. V šestičlenné porotě zasedli zástupci partnerů projektu Lepší místo ve škole Kolín - místostarosta Kolína Tomáš Růžička, Tomáš Paroubek a Monika Matuchová za automobilku TPCA, Michaela Stahlová za firmu Gefco, Iveta Krutilková za společnost Yusen Logistics a šéfredaktor Kolínského deníku Luboš Hájek.

Hodina H

Studenti na Hodině H postupně prezentovali dvanáct projektů, které postoupily do finále a měly tedy šanci na vítězství. V prezentacích šlo nejen o dobré nápady, ale také o zpracování rámcového rozpočtu, chuť zapojit se do realizace a invenci při prezentaci samotné. Všichni porotci se shodli na tom, že vybrat dva vítězné nápady nebylo jednoduché, protože ocenění a realizaci by si zasloužily všechny nápady.

„V naší společnosti se, podobně jako v tomto projektu, ptáme našich zaměstnanců, co by jim v práci udělalo radost. A pokud je to v našich možnostech, snažíme se jejich přání splnit. Těší nás, že takovou aktivitu můžeme podpořit i u kolínských studentů,“ sdělila Michaela Stahlová ze společnosti Gefco.

Iveta Krutilková ze společnosti Yusen Logistics studentům poděkovala za jejich činorodé zapojení: „Věřím, že se studenti v rámci tohoto projektu naučili nové dovednosti pro své budoucí studium a kariéru a že zůstanou i nadále aktivní.“

Za TPCA zhodnotil úsilí studentů Tomáš Paroubek: „My se dlouhodobě zabýváme tím, jak zlepšovat Kolín a jeho okolí, tedy místo, kde žijeme a pracujeme. Jsem moc rád, že si podobné úvahy i práci na projektech mohli v praxi vyzkoušet i sami studenti.“

Pozitivní energie

Město Kolín zastupoval v porotě místostarosta Tomáš Růžička, poslechnout si několik nápadů a pogratulovat studentům však stihl i starosta Kolína Vít Rakušan: „Kolín je prvním městem v České republice, kde jsme začali Lepší místo používat. Pro mě je to nástroj, který umí přetransformovat negativní energii toho, když si někdo na něco stěžuje, na energii pozitivní. Protože když se o problému dozvíme, můžeme ho řešit. Díky všem studentům, kteří svými nápady přispěli do této soutěže, každé takové aktivity si cením.“

Do soutěže se zapojili studenti Střední průmyslové školy strojírenské, Obchodní akademie, Odborné střední školy podnikatelské a Střední odborné školy informatiky a spojů a Střední odborné učiliště Kolín. Přes aplikaci Lepší místo dorazilo celkem 74 různých podnětů na zlepšení, do finále postoupily z každé školy tři vybrané nápady.

„Lepší místo ve škole vzniklo proto, abychom v dětech a mladých lidech probudili touhu měnit svět kolem sebe k lepšímu,“ vysvětlil Petr Steklý z Lepšího místa. „V Kolíně se nám podařilo soutěž uspořádat až po čtyřech kolech, které jsme zorganizovali v jiných městech. Atmosféra dnešní veřejné prezentace studentů byla skvělá, my všem děkujeme a věříme, že se k nám přidají další školy i finanční partneři. Protože škol a dalších veřejných prostorů ke zlepšení je stále dost a nám je tady doma nejlíp,“ dodal.

Více informací o projektu Lepší místo ve škole najdete ZDE.

Kamila Drtilová