Mezi nimi by mělo být i napojení na velkou alej nově vysazenou směrem od Úval. Obě, tedy aleje i lidská sídla, by se měly do budoucna spojit. „Bude ale ještě třeba vykoupit nebo vyměnit pozemky, které nejsou v majetku obce,“ předesílá starostka Petrisková.

I na katastru Tuklat zůstala mezi výsadbou menší proluka. Soukromý vlastník prostě pozemky neprodal. Přesto vznikla velká nová alej čítající několik desítek ovocných stromů táhnoucí se od Vinice právě směrem na Tuklaty.

Další podobnou alej pracovníci technických služeb vysadili u Hourošánek. Celkem je nově vysazených sto dvacet stromů. „Technické služby se o ně starají, jezdí se zálivkou, nicméně nejlépe zalévá Pánbíček, výsadba se díky vláze hezky ujímá, vloni by to bylo horší,“ popsala vedoucí odboru životního prostředí Renata Stojecová. Další podobnou výsadbu plánuje podle jejích slov město také směrem na Přišimasy, také zde ale bude ještě potřeba domluva se soukromými vlastníky.

Do velké výsadby se pustili i v Doubravčicích. Sází aleje kolem silnic uvnitř obce, další v okolní krajině, dosazují stávající aleje. Celkem jde o více než čtyři stovky nových stromků. Obci se na výsadby podařilo získat dotace.

Podobně by tomu mělo být v případě Českého Brodu a Klučova. I tam už je příslib dotace, a tak by je během podzimu měla spojit původní cesta podél říčky Šembery. A také tam se bude vysazovat alej. „Sázet se bude kolem šesti desítek stromů,“ informoval českobrodský starosta Jakub Nekolný s tím, že zhruba z poloviny to budou původní české odrůdy ovocných stromů.

Další obcí, která by měla s Českým Brodem získat zpět spojení původní cestou, je Přistoupim. I zde se ještě bude jednat se soukromými majiteli pozemků.

Na propojení obcí přírodními cestami pracují také v Cerhenicích. Už vloni například myslivci za vydatné pomoci členů dětského kroužku vysadili stromky do alejí pod Cerhýnkami a všechny dřeviny se ujaly. To už se bohužel nedá říct o stromcích na opačném konci Cerhýnek a navíc k tomu přispěla i lidská ruka. A tak se myslivci pustili do opravy kůlů, které dali nadstandardně po dvou ke každému stromku, který přežil.

Vysadili přes tři desítky ovocných stromků v aleji od Cerhýnek směrem k lokalitě Na Černých. Podařilo se tak poopravit dvě třetiny aleje, v níž někde byly i stometrové mezery. „Obnovu některých polních cest formou alejí jsme přivítali. Technický vzhled krajiny v našem okolí tak získává nazpět něco málo ze své malebnosti první poloviny minulého století,“ připomněl šéf cerhenického mysliveckého spolku Vlastimil Cintl další přínos obnovování cest a výsadby alejí.