„Respirátory bohužel nejsou, zkuste v lékárnách, i když tam budou asi o něco dražší,“ uvedla pracovnice Tesca. Ještě kolem poledne měli balení po deseti kusech v Lidlu, v brzkých odpoledních hodinách už ale nebyla po deseti ani po jednom.

Před lékárnou u Kauflandu byla menší fronta. „Máme respirátory ještě v zásobě, až dojdou, nasadíme staré plynové masky,“ vtipkovali dva muži, kteří si přišli vyzvednout léky na recept. Respirátory ke koupi tady ale už nebyly, měly by přijít v pondělí. „Na náměstí jsou už také vyprodaní. Zkuste lékárnu v nemocnici nebo na poliklinice,“ poradila magistra.

Ani tam už ale v pátek odpoledne respirátory neměli. „Došly. Ještě v poledne jsme je měli, ale poté je vzali zákazníci útokem. Máme je objednané, měly by přijít po neděli,“ potvrdila v lékárně Helios na kolínské poliklinice lékárnice Světlana Cikánová.

Prakticky stejná situace byla také v lékárně Lékonka v Oblastní nemocnici Kolín. „Ráno ještě byly. Teď už bohužel, měly by se objevit v pondělí,“ popsala v pátek lékárnice.

V Zálabské lékárně čekali poději odpoledne na další zásoby. „Měli jsme respirátory ještě ve dvě hodiny odpoledne, ale pak už jsme vyprodali úplně všechno. Možná přijdou už v sobotu, máme otevřeno do 12 hodin. Jinak v pondělí,“ řekla lékárnice Vladimíra Mašková.

Na páteční odpolední pouti za vyprodanými respirátory mohlo ale zákazníky potkat i nečekané překvapení. Čtyři (pravda, načaté) krabice respirátorů se takřka bez povšimnutí „krčily“ v regále pod mýdly v Penny Marketu ještě kolem 16. hodiny. „Ani bych si jich nevšimla. Ještě že si tam pán prohlížel nějaké konopné mazání, tak jsem se šla také podívat. A ejhle!“ popsala zákaznice, která si jich na to konto koupila kolem čtyřiceti, tedy větší část toho, co v regálu bylo.

Ještě k večeru bylo možné sehnat respirátory v DM drogerii ve Futuru. A možná budou k mání i o víkendu, jen je třeba počítat s množstevním omezením. Balení po dvou kusech se prodává po pěti balíčcích na osobu, balení s deseti kusy pouze po jednom. „Nevíme, jak dlouho zásoby vydrží, v pátek přišla balení po dvou kusech. Lidé ale nakupují hodně, do pondělí asi budeme mít vyprodáno,“ sdělila zaměstnankyně drogerie, jež má otevřeno i přes víkend.