Nymbursko - Skoro dvojnásobek zraněných oproti loňsku, vysoký nárůst v kolonce hmotné škody a navíc mrtvý cyklista u nadjezdu mezi Nymburkem a Budiměřicemi. Taková je neveselá bilance nehodovosti za první měsíc na silnicích Nymburska.
Zatímco celoroční statistika za loňský rok ukazovala celkový pokles prakticky ve všech ukazatelích, meziroční měsíční srovnání vztyčuje varovný prst. „Samozřejmě se loni příznivě projevil otevřený úsek dálnice D11 na menším počtu tragických nehod na starém hradeckém tahu. Na druhou stranu zůstává problematický tah na Mladou Boleslav a nehodovost ve městech,“ uvedl šéf Dopravního inspektorátu v Nymburce Miroslav Soukup.
A jeho slova se dají podložit čísly. Téměř pětinu nehod registrují dopraváci právě na boleslavském tahu v součtu se silnicí 331, tedy na frekventovaném tahu na trati Poděbrady – Nymburk – Lysá nad Labem.
Přinejmenším zneklidňující je také fakt, že zatímco loni v lednu hrál alkohol roli v pěti nehodách, o rok později je to v 11 karambolech. Asi nejvíce v tomto kontextu rozčílil záchranáře případ, který se stal poslední lednový víkend u Zavadilky. V příkopu skončil ford bývalého strážníka městské policie v Nymburce, který navíc bezprostředně po nehodě v autě usnul a budit jej museli záchranáři. „Museli přijet i hasiči, takže se kolem jednoho opilce motalo kolem 15 záchranářů. Navíc muž byl agresivní a zpočátku dokonce odmítl vylézt z auta,“ líčil nepříjemnou zkušenost na místě zasahující lékař.
Zatímco například na Boleslavsku nezaznamenali za leden ani jeden smrtelný úraz na silnicích, na Nymbursku zemřel po pádu z kola cyklista. Stalo se u nadjezdu mezi Nymburkem a Budiměřicemi a někteří poblíž žijící lidé jsou přesvědčeni, že za tragédií stojí výmoly na zmíněném úseku silnice. „Jízda v těchto místech je opravdu riskantní,“ tvrdí lidé z Budiměřic. Policisté nehodu stále šetří, dokonce vyzývali případné svědky, aby se přihlásili příslušnému vyšetřovateli na dopravním inspektorátu.

Nehodovostv lednu

rok 2008 2007
počet nehod 137 108
usmrceno 1 0
těž. zranění 1 2
leh. zranění 29 15
hm. škoda 8 mil. 4,5 mil.
Zdroj: Policie České republiky