S nepříjemnou situací, kdy poptávaný lék nemají skladem a ani neví, kde jej mít budou, se dnes a denně setkávají například v nemocniční lékárně. Potvrdila to její vedoucí Eva Kubelková. „Musím říct, že obdobnou situaci od pádu komunismu nepamatuji. Za mě je to systémová chyba a byla jen otázka času, než něco takového nastane. Víte, léky se stejně jako auta skládají z různých komponentů a jakmile z nich jeden nebo více chybí, nemůžou se vyrábět,“ uvedl vedoucí. Podle ní jde o důsledek vývoje trhu a návrat do normálních kolejí je běh na dlouhou trať.

Paralen na čtvrtky, radí lékarnice 

Největší nedostatek je momentálně u dětských sirupů proti zvýšené teplotě či horečce. Chybí jak Panadol, tak Neurofen junior, dostatek je pouze tablet pro mladistvé a dospělé. Jediným skladovým lékem mezi dotazovanými kolínskými lékárnami tak jsou čípky Panadol pro nejmenší děti do sedmi kilogramů.

„Pokud opravdu nemáte co podat, doporučuji půlit či čtvrtit Paralen, záleží samozřejmě na věku potomka,“ podotkla Kubelková.

Nedostatek je však i u antibiotik. „Nejsou Ospen, Amoksiklav, ani základní penicilin. Ty se samozřejmě snažíme nahrazovat dostupnými preparáty, pokud to diagnóza zákazníka dovoluje,“ doplnila vedoucí lékárny v Oblastní nemocnici Kolín.

Ilustrační foto.
Tisíc vozů denně. Automobilka na konci února opět rozjede výrobu na plné obrátky

Situace je podobná i v dalších lékárnách ve městě a blízkém okolí. Nedostatek léků pro děti hlásí i lékárna v obchodním centru Futurum Kolín, kde sice mají malý počet čípků, jinak však se zvýšenou teplotou nepomohou. Na Karlově náměstí mohou nabídnout sirup pro děti Ibuprofen. „Něco málo máme, často však musíme nabízet adekvátní náhradu. Pro úplně malinké tu jsou čípky, ale ty třeba desetiletým příliš nepomohou,“ přidala se k ostatním i vedoucí pobočky Markéta Mauerová. Podobně jsou na tom i na nové poliklinice, kde se nachází další pobočka stejného řetězce.

Vše může být za odpoledne pryč

Poměrně velký výběr menšího množství léčiv mají aktuálně v Retail parku v Ovčárech. „Na skladě je žvýkací Nurofen 100 miligramů, také čípky Panadol. Co se týká sirupů, ty základní máme, dokonce ve velmi omezeném množství i ty antibiotické. Ale zázraky se čekat nedají, při větším zájmu může být vše během jednoho odpoledne pryč,“ popsala situaci lékárnice Kateřina Müllerová.