Akce s názvem Středověk na tvrzi je zábavné odpoledne pro všechny důmyslné rytíře, sličné Dulciney, panoše a pážata. Oproti předchozím ročníkům začíná nabitý a pestrý program již o hodinu dříve, tedy ve 13 hodin.

Akce je hrou, zábavou a společným dílem organizátorů (spolek Nebovidská tvrz) a návštěvníků. Středověk je střetověkem – místem střetu a setkání několika věků a generací. Program je určen dětem i dospělým, Kolíňákům i přespolním, profesionálům i poutníkům a střetává se v něm zábava, poznání, odpočinek, dobré jídlo, umění, tradice, oslavy, nadšení a nápady.

V sobotu se tvrz zahalí do slavnostního hávu, dobové tržiště nabídne poklady ze všech koutů a časů světa, řemeslníci předvedou polozapomenuté umění a odpolední program od 13 do 19 hodin je určen především dětem. Je provázán vystoupeními šermířské skupiny Alia Tempora a založen na skvělých představeních jihočeského divadla Studna, které odehraje dvě pohádky – Syndibád a Zakletá princezna.

Na pódiu na nádvoří tvrze v Nebovidech se objeví také břišní a indické tanečnice, dětské hudební soubory, žongléři či sokolníci. Zajímavostí je dobová, módní přehlídka se svlékáním renesanční dámy. Letošní ročník je inspirován kejklíři, akrobaty a novým cirkusem. Vrcholem programu je vystoupení známého Cirkusu Tety. Akrobatky předvedou své „vysoké" umění na hrazdě, zapletené v šálách či dvojitém cloudu. Pro děti povedou workshop, kde budou seznamovat se základy pozemní akrobacie, a hřebem večera je pak jejich noční vstoupení.

Součástí Středověku na tvrzi je představení tradičních řemesel a povolání. Představeno bude kovářské řemeslo, kameník, výroba svíček, hrnčířka, apatykářka a mnohé další. Díky Nadaci Via vznikají na tvrzi řemeslné dílny, kde se mohou návštěvníci aktivně zapojit, a odnést si tak vlastnoručně vyrobenou svíčku, namíchaný dryák či vyraženu minci.

Nakoupit bude možné na středověkém tržišti u téměř padesáti trhovců s tradičními i netradičními výrobky. Během procházky po tržišti mohou rodiče zanechat své děti na Harantišti, dětské zóně, kde je pro děti připravena celá řada atrakcí, soutěží, her a dovedností, jako je např. střelba z luku či kuše.

K vidění budou jindy nepřípustné interiéry tvrze a zájemci mohou absolvovat komentovanou prohlídku.
V temném podzemí nebovidské tvrze bude zpřístupněno pohádkové sklepení. Během celého programu nabízí své speciality a lahodný mok vyhlášená středověká krčma.

Postupně velmi hezky upravováno je okolí tvrze a nebovidské návsi. Na tyto úpravy se spolku Nebovidská tvrz podařilo získat podporu z grantového programu TPCA pro Kolínsko. Úpravy jsou východiskem a předpokladem pro rozvoj akcí jako Středověk na tvrzi, který se letos poprvé rozšíří právě na nebovidskou náves, kde bude umístěna středověká tržnice, a kde se také odehraje několik atraktivních vystoupení.

Večerním programem, který začíná ve 20 hodin, provází kolínská kapela Na chlupy voskem Band. Během něho návštěvníci zhlédnou ohňovou show či vystoupení na cloudech Cirkusu Tety.

„Snažíme se nabídnout velmi rozmanitý program tak, aby si v něm každý našel to své. Naše akce je pozvánkou do příběhu nebovidské tvrze, kulturní památky České republiky. Středověk na tvrzi není komerční akcí, program pečlivě vybíráme, spolupracujeme se školami a místními organizacemi. Cílem je vytvořit atmosféru, zážitek a upozornit na špatný stav samotné památky. Nalézt v každém z nás důmyslné rytíře, sličné panny a vyrazit na větrné mlýny, které zbývá ještě porazit," říká předsedkyně spolku Nebovidská tvrz Lucie Doušová.

„Akci připravujeme tak, aby u nás návštěvníci, kterých předpokládáme cca 1500, mohli strávit celé odpoledne a zůstali či vrátili se na večerní vystoupení a koncert. Ti nejvěrnější dokonce přespávají," usmívá se Lucie Doušová. Akce se koná za jakéhokoli počasí.