„K oslavě příchodu nového roku totiž zkrátka patří zvýšená konzumace alkoholu a jím podporovaná mnohdy až frenetická zábava,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Tato zábava ale bohužel každoročně končí řadou úrazů z pádů či od petard a dělobuchů. „Nejčastější zranění, která neopatrnou a neodbornou manipulací vznikají, jsou tržná poranění a popáleniny obličeje, horních končetin a nebo poškození sluchu,“ dodala Petra Effenbergerová.

S tím má zkušenost i Věra Stehlíková, které bouchla petarda těsně u ucha. „Měla jsem nepřetržité hučení v uších a bolesti hlavy. Když nepřešly ani ve chvíli, kdy už jsem si byla jistá, že to nemohou být dozvuky požití alkoholu a známá kocovina, zašla jsem k lékaři. Konstatoval poškození sluchu nadměrným hlukem,“ popsala mladá žena. „Prý by se mi to ale mělo naštěstí za nějaký čas samo zlepšit, dostala jsem nějaké léky na zklidnění,“ dodala. To Kristýna Doležalová je na tom hůř. Její nepříjemnou zkušenost s pyrotechnikou na Silvestra před pár lety má následky dodnes.

Stalo se to podle jejích slov tak rychle. „Stáli jsme v davu, když znenadání někdo začal házet petardy do lidí,“ řekla Kristýna Doležalová. Ta od té doby téměř neslyší na levé ucho. „Všichni by si měli uvědomit, že zdraví mají jenom jedno,“ dodala smutně.

Mezi další klasické problémy přelomu starého a nového roku patří nadměrné požití alkoholu. Někdo to dokáže přehnat natolik, že k němu musí přijet záchranka. Na Kolínsku se takto „zrušili“ tři lidé. V porovnání s jinými okresy to ale není tak mnoho. Na pomyslném žebříčku silvestrovských opilců na krásné stříbrné příčce spolu s Prahou západ a Benešovem. Méně opilců v péči záchranky měli jen na Mělnicku (jednoho). Ale třeba hned sousední Praha východ jich měla šest, Kutnohorsko pět, Nymbursko čtyři. Nejhůře dopadli na Kladně, kde záchranáři vyjížděli k 11 intoxikacím alkoholem.

Z té se dá většinou lidově řečeno vyspat, což bohužel nelze říct o úrazech od pyrotechniky. I na Kolínsku k vážnému zranění při manipulaci s petardami došlo. „Jako se nesmí řídit auto pod vlivem alkoholu, mělo by být zakázané i odpalování petard v opilosti,“ konstatovala Kolíňačka Marcela Zikudová.