„Kromě hlavních hvězd, kapely X – Core, tu všechny ostatní party hrají recipročně. My je pozveme na náš festival a ony pak zase nás k nim na společný koncert," nastínil Ondra Nesládek, kytarista kapely Elysium a jeden z pořadatelů.

O osmnácté hodině festival zahájila metalcorová kapela Born In Pripyat z Mariánských Lázní. „My si to tu užíváme, opečeme nějaké maso na grilu, dáme pivko, vykoupeme se v Labi a v neděli vyrazíme domů," vysvětlovali členové skupiny o pár hodin později u praskajícího ohýnku přímo v areálu, kde si postavili i stan.

Z Černošic dorazila kapela říkající si Suffocate With Your Fame a hrající death – metalcore a až od slovenského Trenčína, konkrétně z obce Velusa, pak slovenská death-metalová partička Suburban Terrorist, která zaujala nejen tvrdou muzikou s prvky melodiky, ale i tričky a mikinami se zajímavým titulem poslední desky.

Roli hlavní hvězdy potvrdili znojemští X – Core s dvěma šlapáky, skoky kytaristy i komunikací s publikem, ne nadarmo projeli Evropu s hvězdami Pro – pain a tuzemsko coby předskokani Sepultury. Bohužel se jejich současné turné jmenuje Konečná. „Rozhodli jsme se skončit, hrajeme ještě takový rokenrol, to nás teď baví víc, třeba si tenhle žánr ještě někdy zahrajeme, ale už se nechceme trmácet po poloprázdných sálech," vysvětlil po koncertě kytarista říkající si Ozy.

S metalcorem pak dorazila z Chodova kapela I Warned You a čas okolo třiadvacáté hodiny patřil domácímu a pořádajícímu Elysiu, to se prostor před pódiem zaplnil nejvíc a také vlasaté hlavy roztočily do rytmu bubnů Pepy Spudila své hřívy.

To už festival nabral lehký časový skluz, který se nakonec protáhl na hodinu, svůj set ještě odehrála kapela All Friend Dead a prvky metalu a keltské a španělské hudby míchající a v regionu dobře známý Cruel, který sedmý ročník Týneckého mazce o druhé hodině ranní ukončil.

„Každý rok nám pršelo, už festivalu fanoušci začali přezdívat podle deště úplně jinak, v posledních letech proto parket celý zastřešujeme. Letos nespadla ani kapka, zato přišla nejmenší návštěva v celé historii, zhruba stovka fanoušků. Mysleli jsme si, že je to množstvím dalších akcí v okolí, ale co máme první hlášky, tak ani tam moc posluchačů nepřišlo. Myslím ale, že kdo dorazil, ten se výborně bavil, vytočilo se sedm sudů piva a kuchyň byla vyjedená, takže po téhle stránce to byla paráda," zrekapituloval David „Ádis" Adamec, hlavní duše celého festivalu, který kromě obřího stanu zakrývajícího parket pamatoval třeba i na video projekci.

„Za rok do toho samozřejmě jdeme znova, musíme ty mlaďase naučit na tuhle hudbu chodit," dodal ještě s úsměvem.

Zdeněk Hejduk