Česká lodní společnost je dobrovolné sdružení provozující vzdělávání, činnost a osvětu v oblasti plavby. Současně je také provozovatelem nového Námořního muzea, které vzniklo ve Veletově v bývalé prodejně potravin. Jak k tomu došlo prozradila předsedkyně sdružení Zuzana Hledíková: „Prostory jsme hledali poměrně dlouho. Původně jsme zamýšleli, že bychom se stali součástí jiného muzea, ale to nevyšlo. Nakonec jsme objevili inzerát o volném prostoru ve Veletově, kde je zároveň přístaviště, a šli jsme do toho.“

Z expozice Námořního muzea ve Veletově:

Expozice Námořního muzea ve Veletově | Video: Deník/Petr Procházka

Slavnostního otevření se zúčastnil i nizozemský velvyslanec v ČR Daan Feddo Huisinga: „Naše a vaše námořnictva byla vždy spojenci, a proto mi je ctí, že tu jsem. Přes přístav v Rotterdamu míří do Evropy spoustu věcí, takže se díky absenci hranic v rámci Evropské unie dá říci, že náš přístav je i váš,“ připomněl velvyslanec při slavnostním otevření.

Součástí expozice je i model La Grace, repliky historické lodi z druhé poloviny 18. století, která pluje pod českou vlajkou:

| Video: Youtube

Zuzana Hledíková po úvodním slovu pokřtila velkou, čtyři sta kilogramů těžkou lodní kotvu, vévodící prostoru před budovou. „Stihli jsme to tu vybudovat za neuvěřitelné čtyři měsíce. Věřím, že výstava zaujme jak námořníky či pamětníky, tak úplně nové zájemce o tuto tématiku.“

close Z otevření Námořního muzea. info Zdroj: Deník/Petr Procházka zoom_in Návštěvníci muzea, které je jediné svého druhu v České republice, si mohou na jednotlivých plakátech přečíst informace o bývalých českých lodích, ale také si prohlédnout makety a jiné kousky spojené s námořnictvem. „Zaměřili jsme se na historii výhradně českého námořnictva v minulém století,“ prozradil kurátor muzea Jiří Žižka. Otevírací doba je v sobotu a neděli od 10 do 17 hodin. Aktuální informace z muzea můžete sledovat na fb účtu Námořní muzeum.