Rodiče nastávajících prvňáčků většinou neradi na tak významné události v životě svého dítěte šetří, a tak se snaží nakoupit pěkné věci a hlavně takové, které se budou líbit jejich potomkovi. A zde už přichází ke slovu módní trendy, a tudíž občas potřeba rozhodnout mezi rozumným názorem rodičů a touhou malého školáka. Tedy pokud nehodláte školní aktovku či batoh kupovat každý rok nový.

Aktuálním hitem v motivech je pro tuto školní sezónu jednoznačně Ledové království. „To pro holčičky frčí opravdu nejvíce,“ potvrdila prodavačka v papírnictví v centru města.
Jenže kde vzít jistotu, že bude Ledové království u dětí v oblibě i za rok? Maminka Lucie byla co do školního batohu spíše pro neutrálnější motiv zvířátek, ale neuspěla. Kapitulovala a její dcerka Terezka si tak z obchodu odnesla batoh se svou oblíbenou princeznou Elsou. I když prý přemýšlela i nad Hello Kitty.

U chlapců je stále v kurzu Spiderman, společným motivem pro holky i kluky jsou pak Mimoňové. „Prodávají se ale i stále pěkné motivy pejsků, kočiček, soviček, ale i koní, motýlů, dinosaurů, motorek,“ popsala prodavačka další zkušenosti s přáními zákazníků.

Kolik stojí výbava prvňáka?

Mezi motivy na batohy či penály najdete ale také třeba velikého sklípkana, kterého by si děvčátka na tašku nejspíš nepořídila ani za nic. Nechybí aktovky s fotografií a podpisem Jaromíra Jágra, zajímavý je i motiv hasičů či záchranné služby i s vrtulníkem. Objevují se i potápěči nebo traktoristé.

Po leckdy martyriu s výběrem tašky pak čeká rodiče ještě výdaj za pomůcky. Když se to nasčítá. Částky mohou být mnohatisícové. Školy se proto často zejména u prvňáčků snaží rodičům pomoci a řadu pomůcek pro své nejmladší žáčky pořizují. Například v Základní škole Cerhenice budou mít prvňáci plné lavice dárků. Něco přichystala škola, něco městys. A ještě k tomu bude zdravé mlsání v rámci projektu Ovoce do škol. Městys pro své prvňáky pravidelně pořizuje dárky v podobě stavebnice vážící se k výuce, třeba lego. Od školy pak žáčci dostanou psací potřeby, zápisníček, vodovky, tempery, štětce či modelínu. „Prvňáčci jsou v podstatě pomůckami zabezpečení,“ shrnula ředitelka Klára Zubíková.