Zvládnout schody nebo úzké dveře v obchodech není totiž tak lehké, jak by se nezasvěcenému mohlo na první pohled zdát.

Stížnost matky

Do redakční pošty dorazil e–mail. „Prodavačka mi jednoho dne dost nepříjemně sdělila, že s kočárkem v jejím obchodě nemám co dělat. Myslím si, že takové chování je diskriminující. Nechat kočárek bez dozoru před obchodem je v dnešní době dost rizikové. Jak by potom měly matky s kočárky asi tak nakupovat?“ ohradila se čtenářka proti hrubému chování prodavačky.

Redaktoři Deníku se na základě této stížnosti vydali zjistit, jak to ve skutečnosti je.

Náměstí a okolí

Prvními cíli byly obchody. Na rozdíl od supermarketů, kde je bezbariérový přístup, jsou na tom některé malé krámky bídně. Úzké dveře, vysoké schody, to jsou překážky, které matkám ztěžují život. Prodavačky tvrdí, že to ale problémy nejsou. „Většinou vyskáče s kočárkem nahoru a není problém,“ říká prodavačka Lenka Krotká.

Jinde aktivně pomáhají, jak sdělila Stanislava Štrynclová: „Když sem jde nějaká maminka a má problém, tak jí pomůžu.

Ani návštěvy oficiálních míst nejsou jednoduché. Ač má radnice nebo sociální úřad druhý vchod s bezbariérovým přístupem a výtahem do dalších pater, rodiče o něm málokdy vědí. „Šla jsem si něco vyřídit na úřad a musela jsem s sebou vzít manžela, aby hlídal,“ postěžovala si jedna z maminek. Podobná situace je i na hlavní poště. „Ty schody jsou hrozné, nahoru vám nikdo nepomůže. Musíme se vystřídat s kamarádkou a navzájem si pohlídat kočárky. Jinak to nejde,“ posteskla si mladá maminka Bohumila Bočková.

A co na to matky?

Dostat se někam s kočárkem je podle nich často horor nebo neřešitelný problém.

„Lidi moc nepomůžou, mladí a muži to neřeší. Maximálně pomůžou maminky se stejnými zkušenostmi, pokud zrovna nezápasí se svými dětmi. Pomoci ze strany prodavaček se nedočkáte už vůbec,“ popisuje situaci Lucie Forštová. „Vlastně všechno až na polikliniku je komplikované, musím mít někoho s sebou,“ dodává.

I když je situace problematická, lze pozorovat posun k lepšímu.

"Za minulého režimu bylo zcela nemožné dostat se s kočárkem do obchodu na úřad už tuplem ne. Děti jsem si musela dovnitř nosit v náručí. Nenechávala jsem je samotné v kočárku venku, bála jsem se, aby nevypadly,“ sdělila anonymně jedna několikanásobná matka. Nechat v dnešní době kočárek s dítětem venku bych si netroufla, je to velké riziko.

Otázkou zůstává, zda se tento problém dá nějak řešit ke spokojenosti všech?

OTÁZKA DENÍKU: Jak se vám nakupuje s kočárkem v centru Kolína?

Eva Fialková
Kolín

S naším širokým kočárkem se nemůžeme prakticky nikam. Dostat se do schodů nebo autobusů je problém, musíme proto chodit ve dvou. Máme ale ještě jeden, se kterým to jde lépe.

Lucie Forštová
Kolín

Někam se vůbec nezvládnu dostat, třeba v Kouřimské ulici na schůdkách. Raději chodím do supermarketů, tam to je lepší. Ale dostat se třeba na poštu je problém a nikdo vám nepomůže.

Bohumila Bočková
Kolín

Abych řekla pravdu, radši tady v Kolíně nechodím do obchodů vůbec. Jinak záleží, kdo má jaký kdo kočárek. Pokud má někdo dost peněz na kvalitní kočárek tak se mu s tím lépe manipuluje. Návstěva pošty je ale taky problém.

Jarmila Vladařová
Kolín

Kde jsou úzké dveře nebo schody, tak to těžké je. Musím to zvládnout sama nebo nechat kočárek před obchodem, což je riziko. To tam raději nejdu. A pomoc od prodavaček? Ani náhodou.

Jana Nováková
Kolín

S kočárkem to celkem zvládám, pokud potřebuji pomoc, poprosím kolemjdoucí, jsou většinou ochotní. Co se týká prodavaček, tak ty pomůžou podle nálady. Nejhorší to je na poště.

Lenka Brandová, Jakub Šťástka