Netradiční sportovní výstava se věnuje relativně krátkému časovému úseku, kdy se na našich cestách a silnicích objevili odvážní mladí muži na vysokých kolech.
Nová expozice Muzea Kouřimska v Kouřimi je tvořena nejen kolekcí originálních strojů, které překvapují odvážnou konstrukcí a nádherným řemeslným provedením, ale i dobovými fotografiemi, písemnostmi a souborem drobných předmětů (odznaky, cyklistické ceny, plakáty,…).


Výstava dokumentuje nejen první tuzemské výrobce velocipedů, ale i vznik prvních českých cyklistických klubů a nezapomíná ani na řadu našich mezinárodně uznávaných závodníků na vysokých kolech.
Exponáty pochází ze sbírek středočeských muzeí, Národního technického muzea, ale i od některých soukromých sběratelů. Poprvé si návštěvníci mohli prohlédnout i kolo Kohout Smíchov v.č. 109 z depozitáře místního muzea, které nedávno prošlo náročnou renovací u pana Roberta Honse.


Páteční vernisáž se stala příležitostí pro setkání milovníků historických velocipedů, místních občanů, ale i členů znovuobnovených prvních cyklistických klubů. Někteří dorazili i v dobovém oblečení a na bicyklech. Tak se opět po téměř 150-ti letech objevilo na dlažbě kouřimského náměstí vysoké kolo.
Výstavní prostory s touto expozicí budou otevřeny až do konce října 2014.