To znamená, že návrh nebudou muset připomínkovat všechna ministerstva, například ministerstvo životního prostředí nebo ministerstvo kultury by beztak k tomuto materiálu patrně připomínky nemělo. Dokument by tak měl jít pouze přes ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu, které bylo i u původního vládního nařízení v době, kdy se byty pro TPCA budovaly.

Od dvou ministerstev pak návrh půjde do legislativní rady vlády a pak ke schválení. „Podle posledních informací je to na dobré cestě,“ uvedl starosta Michael Kašpar. Pokud by tedy účinnost nabyla platnosti od 1. ledna příštího roku, bude město rozhodovat o o zvýšení nájemného, což je s šestiměsíční lhůtou.

„Nové nařízení vlády nás překlene do situace, že se budeme moci řídit občanským nájemníkem. Tedy že lze zvýšit nájem o 20 procent za tři roky,“ řekl starosta s tím, že se rozhodně neplánuje žádné skokové zdražení. Radnice chce, aby se sladily nájmy ve všech městských bytech.

V běžných bytech je nyní cca 72 korun za metr čtvereční, v bytech pro zaměstnance automobilky 59 korun za metr čtvereční. Průměrné komerční nájmy v Kolíně jsou kolem 120 korun, někde i 180. Celkem má Kolín 851 bytů přednostně určených pro TPCA.