Na náměstí je totiž zastávka autobusu, kterým do místní školy dojíždí žáci z blízkého okolí. Na autobus tu také čekají po vyučování a jejich bezpečnost je ohrožena právě kvůli často bezohledným řidičům nákladních aut.
„Jsou tu měřiče rychlosti, ale problém s nedodržováním je tu pořád," řekl k problému s dopravou starosta města Josef Krombholz. 

Měřiče rychlosti nic neřeší

Problém, který sužuje město již dlouhou dobu, řeší vedení města v součinnosti s policií. Stále se však nic zásadního nezměnilo. Ve městě jsou kromě měřičů rychlosti v současné době také optické zpomalovací prvky. To však nestačí. Podle starosty města chtějí Zásmuky situaci řešit a vedení je připravené zaplatit studii, která by měla od neúnosné situace pomoci. Realizace případného projektu však již jen na městě jistě nebude. Na řešení se bude muset dohodnout několik subjektů. Zásmučtí si mysleli, že od dopravy jim uleví obchvat Kolína, to se však ukázalo jako mylná domněnka. 

Josefovi Krombholzovi je jasné, že řidiči nákladních automobilů si hledají cesty, kde nemusí platit. Osobně si myslí, že řešením těchto potíží nejen pro Zásmuky by byl jiný mýtný systém. „To je však jen moje domněnka," dodal. Zásmučtí tento problém řeší již dlouhou dobu. Na chvíli od těžké dopravy pomohla oprava mostku v Zásmukách. Díky ní se doprava objízdnými trasami přesunula na nějakou dobu jinam. Po otevření mostku se však všechno vrátilo opět do starých kolejí. 

Doprava trápí i Kostelec

Doprava pochopitelně netrápí jen zásmucké obyvatele, ale například také občany Kostelce nad Černými lesy. Ačkoli přímo městem hlavní silnice nevede, často i tudy projíždějí kamiony. Petici proti průjezdu kamionů městem sepsali Černokostelečtí již v roce 2011.

Občané poukazovali na to, že město patří do památkové ochranné zóny, kamiony narušují statiku domů, ničí silnice i kanalizaci. Navíc kolem zámku směrem na Český Brod poškozují kapličku. Starosta Kostelce Jiří Kahoun však tvrdí, že nelze zakázat průjezd kamionů městem. Řešením by podle něj byl obchvat. Ten měl vést Svatbínem. To se však pochopitelně nelíbilo místním obyvatelům. Jiří Kahoun si však myslí, že by mohl pomoci i jiný obchvat. „Řešením by bylo dokončení obchvatu z Říčan do Běchovic," uvedl starosta alternativu. Když se dostaví, možná se uleví nejen Černokosteleckým, ale také dalším obcím jako je Oleška, Ždánice nebo Malotice a nakonec i Zásmukám.