Ti však nepřijdou. „Dnes přišli lidé neobvykle už na desátou a dokonce jsem měla také dětskou prohlídku," říká mi s tím, že nejspíš budeme muset počkat do dvou hodin, abychom na zámku nebyly úplně samy.

Připravuje mne také na zimu. Ačkoli venku je příjemných patnáct stupňů, zámecké zdi v komnatách drží chlad.

Krátce si povídáme o zámku a na nádvoří se objeví první zájemci o prohlídku. Jde o manželský pár z Texasu, který do České republiky přijel jen na návštěvu. Ihned bylo jasné, že prohlídka nebude obyčejná. Když stojíme před dveřmi zámku, v průchodu se objeví ještě rodina, která došla na poslední chvíli.

Hned na počátku jsem přesvědčená, že jsem se nezmýlila. Lea Hniličková a návštěvníci z Texasu si padli do oka. O zábavu je tak postaráno a zdmi zámku se rozléhá smích. „Teda, ale je tady fakt zima," neodpustila si poznamenat texaská návštěvnice.

Celá prohlídka je navíc protkaná kvízovými otázkami. Jako bonus pak v komnatách zámku můžeme stále vidět výstavu betlémů.

První otázka přichází hned v první komnatě. Pak přichází další. Jde o to uhodnout, který předmět se na co používal. Tipují takřka všichni, nikdo se nestydí. Pak se opět společně smějeme.

Ten nejlepší kvíz však přišel až ve sklepení. Návštěvníci se posadili a průvodkyně se jich ptala na kulinářské věci. Staré názvy jsme měli přeložit do dnešní češtiny. „Že tohle bude vědět Američan z Vysočan, to jsem tedy netušila," poznamenala vtipně průvodkyně, když muž z Texasu odhalil zastaralý název pro sádlo.

Staré označení jater dalo všem přítomným zabrat, a tak Lea Hniličková nabídla nápovědu. Jemnou a drsnou. Ačkoli na prohlídce byly děti, jejich otec zvolil drsnější variantu nápovědy.

I ta byla pochopitelně publikovatelná před jejich ušima. Nakonec jsme se beztak dozvěděli nápovědy obě a společně se opět zasmáli.

Prohlídka pak pokračovala do bývalé lednice a také černé kuchyně. Celá prohlídka byla uvolněná. „Nerušte, tam vzadu. Tohle už jsem říkala, vy nedáváte pozor," slyšeli jsme několikrát naoko naštvanou průvodkyni.

Prohlídka však rozhodně nebyla žádná nuda. I děti, které mají na prohlídkách většinou problém s pozorností, tentokrát jistě problém udržet pozornost neměly.

Všichni si navíc z této prohlídky odnesli jistě více poznatků, než kdyby šlo o obyčejné převyprávění historie. Texaští návštěvníci moc děkovali za krásný zážitek, když se na nádvoří zámku loučili.

Na zámek Radim letos můžete přijet na noční prohlídky, jedny se uskuteční 24. ledna, další 14. února, ostatní pak během celého roku. V únoru pak na návštěvníky čekají Valentýnské prohlídky, na zámek se vrátí také květinové dekorace.

Tradičně se chystají červencové oslavy a jasný je už nyní také program na další prosinec.