„Velkým úkolem stojícím před námi je rozhodnout o dalším využití objektu sýpky. Každopádně záměr ministerstva kultury o prohlášení budovy za kulturní památku je nezvratný,"potvrdil starosta Martin S. Charvát. „Ať se nám to líbí, nebo ne, pro městys Plaňany, jako majitele kulturní památky, vznikají zákonné povinnosti. V rozpočtu jsme vyčlenili jeden milion korun na projektovou a administrativní přípravu záměru záchrany a obnovy objektu," dodal.
Zastupitelstvo zároveň schválilo postup pro záchranu objektu sýpky a jeho následné využití. Prvotně je nutný stavebně technický průzkum, tedy posouzení statiky, průzkum biogenního poškození (poškození dřevokaznými houbami, plísněmi a hmyzem) a stavební zaměření objektu.
Toto má již městys hotové. Stejně jako stavebně historický průzkum a navázání spolupráce s Fakultou stavební ČVUT v Praze.
Studenti již na téma plaňanské sýpky tvořili své práce, které měli možnost obyvatelé městyse vidět. Následovat bude zpracování studie revitalizace špýcharu jako podklad pro shánění dotací. Projektová dokumentace poslouží buď na záchranu objektu pro památkovou ochranu, nebo na revitalizaci sýpky s využitím pro Plaňany.
V historický záznamech je plaňanská tvrz zmíněna poprvé roku 1539. Dnes se z tvrze dochovala část obytného paláce s valeně zaklenutými sklepy a zbytky sgrafitové výzdoby na jižní stěně do výše prvního patra.