Na odkanalizování obce zkrátka v obecním rozpočtu nezbývají peníze a peníze z dotací se prozatím také nepodařilo získat. A starostka si nedělá iluze, že se tento stav v nejbližší době změní, ačkoli by si kanalizaci do Malotic i Lhotek přála.

Malotičtí však mají řešení, které není pro obec tak nákladné a přesto je šetrné k přírodě. „Přispíváme jednotlivým domácnostem na domácí čističku odpadních vod," řekla Jirkovská s tím, že občané prý mají o finanční příspěvek na domácí čističky poměrně zájem.

„Obec přispívá jednorázovým příspěvkem 25 tisíc korun," prozradila starostka cifru, kterou obecní úřad věnuje každému, kdo si do svého domu pořídí svoji vlastní čističku odpadních vod, čímž šetří životní prostředí.

Podle starostky Radky Jirkovské si v průměru o tento příspěvek zažádá asi deset rodin ročně. Většinou prý jde o mladé rodiny, které se do obce přistěhovali, případně předělávají starší domek k obrazu svému nebo staví úplně nový rodinný dům.

„U nové stavby je čistička daná zákonem," upřesnila Jirkovská informaci s tím, že čističky si však pořizují také rodiny, které pouze rekonstruují starší stavbu a tuto povinnost ze zákona danou nemají.

Domácí čističky odpadních vod jsou určené k biologicky mechanickému čištění odpadních vod a nahrazují septik nebo jímku.

Jde o moderní a ekologicky nezávadný způsob čištění, po kterém lze vyčištěnou odpadní vodu vypouštět do vodních toků, nechat vsakovat do půdy případně i použít na zavlažování zahrady.

Čističky u domů tak nahrazují plnohodnotné odkanalizování obce.