Vít Rakušan, starosta Zemanova rodného Kolína, je sice osobně z výsledku druhého kola prezidentských voleb podle svých slov zklamaný, leč jeho Kolíňáci dali Miloši Zemanovi o téměř osm procent víc hlasů než Jiřímu Drahošovi (53,86 % pro Zemana, 46,13 pro Drahoše).

Přesto starostu Kolína Víta Rakušana výsledek voleb nepřekvapil. „Čekal jsem výsledek těsný, ať už na jednu, či druhou stranu,“ vysvětlil. „Je vidět, že v naší společnosti jsou dvě strany lidí, kteří si představují výkon prezidentského mandátu odlišně,“ dodal. „Osobně jsem z výsledku zklamaný, ale pokud se chceme označovat za demokraty a zakopávat příkopy ve společnosti, musím pogratulovat opět zvolenému prezidentovi,“ řekl Vít Rakušan.

Ještě větší náskok před Jiřím Drahošem získal Miloš Zeman například ve Veltrubech, a to bezmála 16 %. „Předpokládal jsem tento výsledek voleb a osobě jsem s ním spokojený,“ konstatoval veltrubský starosta Ivan Kašpar. „Vím, že řada lidí volila Jiřího Drahoše, ale ne z přesvědčení a z důvěry k tomuto kandidátovi, ale proto, aby nevolili Zemana. Tohle by mělo skončit. Jen se přetahujeme a děláme na sebe ramena, to republice nepomůže. Potřebujeme stabilitu, stabilní vládu a ne se štěkat,“ poznamenal Ivan Kašpar.

Spokojený s výsledkem voleb je i starosta Cerhenic Marek Semerád. V tomto městysi vyhrál Miloš Zeman s náskokem téměř 18 %. „Panu prezidentu Zemanovi gratuluji! Jsem rád, že náš čestný občan (od roku 2006) bude opět hlavou státu,“ uvedl starosta.

Nejvíce hlasů dali voliči na Kolínsku Miloši Zemanovi v Uhlířské Lhotě, a to plných 74,79 %. Naopak největší podporu Jiřímu Drahošovi dali obyvatelé Vlkančic – 68,97 %.

Ze 103 obcí a měst okresu Kolín (včetně obcí, jež přešly do okresu Praha – východ) vyhrál Miloš Zeman ve více než 70.

Volební střípky

Když jsou v obci voliči doslova půl na půl

Klášterní Skalice – Ve většině měst a obcí lze po druhém kole prezidentských voleb označit vítězného kandidáta, i když to třeba někde bylo opravdu těsné jen o pár hlasů. V Klášterní Skalici ovšem Miloš Zeman s Jiřím Drahošem sehráli doslova remízu.

V prvním kole u zdejších obyvatel zvítězil Jiří Drahoš poměrem 34,14 ku 30,48 procenta. Poměrně dobře si u nich vedl i Michal Horáček, kterému obyvatelé dali 12,19 % hlasů.

V druhém kole však oba postoupivší prezidentští kandidáti dostali rovných 50 procent voličských hlasů. Pro Miloše Zemana stejně jako pro Jiřího Drahoše v Klášterní Skalici hlasovalo 42 voličů. „Kdyby to takto dopadlo i v celé republice, tak se nikdy nikam neposuneme,“ komentoval jeden z obyvatel obce.

Největší procento voličů přišlo v Krychnově

Kolínsko – Druhé kolo prezidentských voleb opět provázela vysoká účast volič. Nejvyšší procento se jich k volebním urnám dostavilo v Krychnově, a to plných 84,62 procenta. Naopak nejméně občanů tentokrát přišlo do volebních místností ve Viticích – 57,75 procenta.

V porovnání s prvním kolem voleb bylo méně hlasů neplatných. V prvním kole to bylo 0,44 procenta, v druhém 0,17 procenta. „Před pěti lety jsem do volební urny omylem hodil občanku,“ zavzpomínal jeden z voličů ve Veltrubech. Letos si samozřejmě už v obou kolech dal pozor.

V Kolíně bylo například 31 neplatných hlasů, v Českém Brodě sedm, v Pečkách šest, v Kostelci n. Č. l. pět, v Týnci nad Labem a v Zásmukách po jednom, v Kouřimi nebyl neplatný ani jeden hlas.

Odvolila i nejstarší občanka, která vloni oslavila 98 let

Veltruby – Hojnou účast voličů zaznamenala volební komise ve Veltrubech. K volební urně se dostavila i nejstarší občanka, která vloni na podzim oslavila 98. narozeniny. Při prvním kole prezidentských voleb komise vyšla s přenosnou volební urnou k autu, jimž nejstarší občanka přijela, nyní při druhém kole se dostavila přímo do volební místnosti.

Místo v Liďáku se tentokrát volilo ve školní jídelně

Velký Osek – Obyvatelé Velkého Oseku tentokrát volili v budově základní školy, konkrétně ve školní jídelně. Ta ale byla o poznání menší než sál Dělnického, alias Lidového domu, kde se volilo dříve a díky tomu se také lépe vytopila. O to příjemnější to byl fakt ve chvíli, kdy v sobotu venku padal déšť se sněhem nebo i sníh. Volební komise si v těchto prostorách také pochvalovala lepší osvětlení. Co ale velkoosecké volební místnosti zůstalo, byl přídomek jedné z nejhezčích. Květinová výzdoba obvyklá pro sál Dělnického domu nechyběla ani v jídelně.

Kulisu volební komisi dělaly automaty na šipky

Hradišťko I – Netradiční výzdobu volební místnosti měli ve Hradišťku I. Volilo se totiž v Obecní hospodě spojené se spolkovým domem. Takže kulisu volební komisi dělaly automaty, trofejev podobě vítězných pohárů na šipky a reflektory, které jindy vytváří světelné efekty při plesech a zábavách.