„Záměrně jsme zvolili termín začátku prázdnin, kdy je ve městě obecně menší doprava, první prázdninový týden, tedy týden, kde jsou dva státní svátky, hodně lidí využívá k dovolené,“ popsal místostarosta Tomáš Růžička.

Právě v tomto týdnu, tedy od pondělí, se parkoviště uzavře, aby mohly začít práce na úpravě vodorovného dopravního značení. Následně se bude instalovat nový systém parkování, tedy tzv. puky (čidla obsazenosti parkovacích míst).

Vlastní instalace by měla začít 9. července. Parkoviště by mělo být zcela nebo částečně uzavřené do 18. července. Firma bude podle slov místostarosty instalovat čidla postupně, není potřeba dělat celé parkoviště najednou, takže po 9. červenci vždycky část parkovací kapacity zůstane pro řidiče přístupná. Měla by to být zhruba polovina parkoviště.

Na Obecní dvůr bude umístěn parkovací automat nové řady, který umožňuje bezkontaktní platby. Díky současnému rozšíření mobilní aplikace pro parkování tam řidiči budou moci vbrzku uhradit poplatek za parkování nejen klasickými mincemi a bezkontaktní platbou, ale také prostřednictvím této aplikace.

Celkem tam bude 66 parkovacích míst plus dvě stání vyhrazená pro invalidy. Výjezd z parkoviště bude blíže k Legerově ulici, než je tomu dosud.

Obecní dvůr se tedy zařadí mezi lokality, o jejichž obsazenosti jsou řidiči informováni na tabulích na různých místech města – na vjezdech do Kolína a poté v ulicích, které již k tomu kterému parkovišti přiléhají. Pro parkoviště na Obecním dvoře už se po městě několik informativních tabulí instalovalo, jedna je například poblíž okresního soudu.

Už vloni začalo město řešit bezpečnější průjezd přes hojně využívané parkoviště. Parkování se posunulo více do levé části ve směru jízdy od Legerovy ulice, v pravé části se pak uvolnilo více prostoru pro průjezd. Důvodem byla snaha zajistit, aby auta mohla projíždět pokud možno bez toho, že jim z obou stran vbíhali do cesty jiní řidiči mířící k parkovacímu automatu.

Dalším důvodem, proč bylo potřeba s parkovištěm na Obecním dvoře něco dělat, bylo dokončení bytového komplexu na rohu nedaleké Václavské a Kmochovy ulice. Narostla intenzita dopravy mezi Legerovou a Václavskou ulicí, tedy přes Obecní dvůr.

Jak místostarosta prozradil, v současné době se vyvíjí ještě nový senzor, který by se mohl využít na parkovišti pod pojišťovnou, kde je to trochu specifické místo. Vlastně jednodušší. „Není potřeba tam dávat žádné puky, je tam jeden vjezd a současně výjezd, takže senzor to zvládne spočítat na jednom místě. Informace pak bude samozřejmě využitelná pro řidiče na návěstích,“ popsal místostarosta.

A co na to kolínští řidiči? „Když už někde musím platit, tak ať to je s pořádným komfortem,“ smál se například Stanislav Mlynařovský. To Lukáš Březina placená stání nevyužívá. „Návěsti o volných, samozřejmě jen těch placených parkovištích jsou asi dobré pro lidi, kteří to v Kolíně neznají, ti to asi uvítají. Ale já když jedu do práce, tak auto nechávám pochopitelně mimo placená stání,“ popsal.

Kde se po Kolíně parkuje chytře?
Karlovo náměstí
Sokolská ulice
parkoviště u nádraží
nově přibude Obecní dvůr a plánuje se parkoviště pod pojišťovnou