Jak organizátoři, občanské hnutí Limity jsme my, uvádějí, akce chce upozornit, že těžba a spalování uhlí způsobuje nejen znečištění ovzduší, ale i změny klimatu, které se u nás v posledních letech projevují mimo jiné drastickým suchem.

Obec Veltruby se přihlásila coby účastník řízení, a připojila se tak k odpůrcům udělení výjimky na překračování limitů emisí pro elektrárnu Chvaletice. Ta má být udělena na osm let a představuje každý rok stovky kilogramů jedovaté rtuti vypouštěných do ovzduší.

V souvislosti s Klimakempem se objevily obavy. „Není to žádná technopárty,“ předesílá starosta Veltrub Jiří Hůla, který vyhověl žádosti organizátorů uspořádat na okraji Veltrub besedy a panelové diskuze o životním prostředí.

„Vyžádal jsem si vyjádření starostů Horního Jiřetína a Louky u Litvínova, kde se konal první a druhý Klimakemp. I v telefonickém rozhovoru mě oba ujistili o slušném chování pořadatelů i účastníků i o pořádku, který po skončení akce na místě byl,“ uvedl starosta Hůla.

Doplnil také, že obec spolupracuje s policií, aby vše proběhlo bez incidentů. „Jedná se o sraz lidí, kteří mají ekologii jako svůj životní styl, takže se neobáváme ani zvýšené dopravy, většina jich přijede vlakem,“ dodal starosta.

Akce začne na přelomu týdne a přijít může kdokoli, kdo má zájem.