Před 7. základní školou Kolín stojí spolu s dalšími rodiči i maminka Helena Hauserová. Však její syn už není žádný malý kluk, kterého by musela vést do školy za ručičku. To už by se před spolužáky styděl. S tím, že se její dítě bude testovat na covid 19, nemá problém. „Nechápu, co s tím někteří rodiče dělají za caviky. My jsme se testovali už několikrát,“ říká. „Kdyby očkování, tak neřeknu, ale testování?“ kroutí hlavou druhá z maminek v hloučku.

Testování neodmítají ani rodiče prvňáčků, jimž vedení sedmičky stejně jako velké většiny škol nechalo test až na čtvrtek, aby jim nenarušilo slavnostní první školní den. „Všechno proběhlo v pořádku, hladce i v příjemné atmosféře. Testování nikdo z rodičů neodmítl, některé děti měly potvrzení o testování odjinud,“ popsala ředitelka Renata Jeřábková.

Prvňáky přivítali pod širým nebem

Slunečného počasí využili na 1. základní škole Kolín k přivítání 47 prvňáčků pod širým nebem před školou. I zde se budou nejmenší školáčci testovat až ve čtvrtek, ostatní žáci se testovali při příchodu pod vedením třídních učitelek stejně jako na jaře. Všechny testy vyšly negativní.

Jedna maminka odmítla nechat své dítě testovat a odmítla i jeho pobyt ve škole s tím pádem nutnou rouškou. „V takovém případě je umožněno, že žák zůstane doma po dobu, kdy budou platit protiepidemická opatření, a to bez nároku na distanční výuku,“ popsala ředitelka Zdenka Filipová. Rodič tedy učí dítě individuálně a to pak bude chodit na přezkoušení, v případě 1. ZŠ minimálně jednou za měsíc. Jak ředitelka podotkla, na jaře bylo takových rodičů více. Dnes je to jeden z 670 žáků školy.

Nejen střední, jako třeba Střední odborná škola informatiky a spojů, kde nikdo testování neodmítl, ale i základní školy hlásí nemálo žáků očkovaných.

Například v Základní škole Starý Kolín. „Docela nás to překvapilo, máme hodně očkovaných žáků, třeba z 13 deváťáků je jich očkovaných osm,“ popsala ředitelka Irena Skřivánková s tím, že začátek školního roku proběhl v pohodě, nejmenší žáčky škola přivítala ve vyzdobeném kulturním domě, ostatní třídy nastupovaly v časových rozestupech pět až deset minut, využity byly tři vchody. I zde všechny testy dopadly negativně, prvňáčky čeká první testování ve čtvrtek.

Střední průmyslová škola strojírenská Kolín má mezi žáky téměř polovinu očkovaných. „Už před prázdninami se někteří žáci nechali očkovat před cestou do zahraničí,“ potvrdila výchovná poradkyně Jana Skřivánková. „Všichni jsme otestovaní, všichni negativní, odmítač testování nebyl žádný. Dorazili vzorně s respirátory, uvědomují si, že když se nebudeme chovat rozumně, výuka by mohla být ohrožená, a co si budeme povídat, společné setkávání žákům prostě chybí. Výuka až tak ne, i když řekla bych, že se děti do školy i těšily. Hodně inovujeme, jsou nové počítačové učebny, 3D tiskárny atd.,“ poznamenala.